25.04.2016 17:55


Na výzkumu protilátek rakoviny pracuje Iva už od gymnázia

Autor: Hana Drahokoupilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Do chemické laboratoře začala jezdit Iva Hrubá už ve třetím ročníku na gymnáziu, tehdy si připravovala materiály na středoškolskou soutěž. Nyní v laboratorních výzkumech pokračuje a má před sebou již třetí výzkumný projekt.

Iva Hrubá z Ústavu chemie a biochemie. Foto: Archiv Ivy Hrubé

Na začátku třetího ročníku na chrudimském Gymnáziu Josefa Ressela se Iva Hrubá přihlásila do soutěže SOČ (Středoškolská odborná činnost), kvůli které potřebovala najít chemickou laboratoř, kde bylo možné připravovat materiály. Jako každoroční účastník a mnohdy výherce chemické a biologické olympiády několikrát měla možnost připojit se ke čtrnáctidennímu soustředění pro úspěšné řešitele právě biologických a chemických olympiád, které se konalo na Běstvině. V řadách přednášejících pak Iva našla svého školitele, který jí provázel počátkem jejího nástupu do laboratoře. „Jiří Schimer přednášel na Běstvině biochemii, která mě začala bavit. Tak jsem si řekla, že mu zkusím napsat. Po dvou týdnech čekání mi přišla odpověď s prosbou, abych přijela do Prahy domluvit se osobně. Hned na první osobní schůzce jsem se dozvěděla, že pro můj projekt už nakoupil chemikálie,“ popisuje začátky Iva.

Se svým školitelem začala Iva pracovat na dvou projektech výzkumu enzymu, který se dá použít na léčbu rakoviny prostaty. Dojíždění do Prahy bylo pro Ivu časově náročné, proto jezdila jednou za dva týdny zprvu na jeden den a později i na čtyři dny v kuse. Práce na obou projektech trvala v tomto tempu přibližně rok. Poté měla Iva asi půl roku na sepsání materiálu, přičemž ale číhala blížící se maturita, která proběhla jen týden po obhajobě jejího výzkumu. I když Iva již na střední škole strávila hodně času přípravou na obhajobu své práce, nelituje času, který chemii už na gymnáziu věnovala, „vždy v neděli jsem měla deadline pro poslání nových poznatků školiteli. Někdy bylo náročné skloubit ostatní aktivity se sepisováním nových závěrů, rozhodně ale nelituju času, který jsem na gymplu této práci věnovala. Někteří moji nynější spolužáci z vysoké školy stále hledají laboratoř, ale já mám už od začátku své místo jisté,“ vysvětluje Iva výhody brzkého nástupu do světa chemie.

Dnes je Iva ve druhém ročníku na Karlově univerzitě v Praze na oboru medicinální chemie a dál pokračuje ve výzkumu protilátek rakoviny prostaty v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky ve skupině pod vedením Jana Konvalinky. Změnila ale obor zájmu, místo organické chemie, které se do té doby věnovala, na biochemii. „Před dvěma měsíci jsem zjistila, že protilátky, které jsem zkoumala, sice fungují, ale ne tak, jak bychom si představovali. Zasažená rakovinotvorná buňka sice zemře, ale ne kvůli těm látkám, které jsme přidali,“ vysvětluje své poznatky Iva. Ani výzkum, který prováděla kvůli středoškolské soutěži, nedopadl podle jejích vizí, „všechno fungovalo správně, ale ne lépe než inhibitory, které byly vyzkoušeny už dříve, takže pro nás tyto látky přestaly být zajímavé.“ Inhibitory, které zkoumá Iva s enzymy rakovinných buněk prostaty, by se v případě kladného výsledku daly využít i na další typy rakoviny. V ústavu organické chemie a biochemie pak chemici pracují s enzymy souvisejícími se dalšími závažnými onemocněními jako je ebola nabo AIDS

Klíčová slova: chemie, biochemie, rakovina, rakovina prostaty

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.