28.03.2018 21:22


Na výstavu sochaře Vladimíra Škody mohou zájemci přijít do Trojského zámku

Autor: Stanislav Vaculík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Galerie hlavního města Prahy ve středu otevřela v Trojském zámku výstavu Harmonices Mundi, jejímž autorem je francouzský sochař českého původu Vladimír Škoda. Výstava potrvá do 4. listopadu a příchozím poskytne možnost zhlédnout sochařské dílo inspirované prací slavného astronoma Johannese Keplera.

Sochař Vladimír Škoda

Praha - Sochařská výstava umělce Vladimíra Škody Harmonices Mundi nabídne návštěvníkům různorodý pohled na kovové objekty, které jsou inspirovány kosmickými tělesy, jevy a vztahy mezi nimi. K jejich vytváření používá ušlechtilé kovy, zrcadla a techniku pískování. Výstavu mohou zájemci navštěvovat od středy 28. března do 4. listopadu v zámku Troja v Praze.

Francouzský sochař s českým původem svou prací odkazuje na významné dílo novověkého astronoma a astrologa Johannese Keplera Harmonices Mundi, ve kterém se věnoval harmonii pohybu těles a popsal zákony planetárních pohybů. Škodu tyto myšlenky zaujaly už v počátcích jeho tvorby. „Inspirace od Keplera byla jasná, on si takhle představoval sluneční soustavu poprvé, dříve, než kdokoliv věděl, jak vlastně vypadá. On sám založil svůj model na principu pěti platónských těles,“ okomentoval autor jedno z vystavovaných děl.

Exponáty fungují na principu souznění s prostředím. Sloučení kulovitých a vypuklých těles se zrcadly poskytuje návštěvníkům různé úhly pohledu na prostředí výstavních prostor, ať už na zdobené stropy, nebo na návštěvníky samotné.

Umístění výstavy právě do Trojského zámku má své důvody. „Autora Vladimíra Škodu jsme oslovili z několika důvodů, kromě jedinečnosti jeho práce také kvůli jejím minimalistickým rysům, které jsou vzhledem k velikosti prostor galerie příhodné,“ uvedla ředitelka Galerie hlavního města Prahy a kurátorka výstavy Magdalena Juříková.

Nejedná se o jedinou expozici Vladimíra Škody v Praze. „Tato výstava je pouze ochutnávkou Vladimírova díla, která je zaměřená na jednu věc, dílo inspirované Johannesem Keplerem. Přehled jeho kompletní práce je k vidění v muzeu Kampa,“ dodala Juříková.

Harmonices Mundi bude přístupná do 4. listopadu každý den od deseti do osmnácti hodin s výjimkou pátku, kdy jsou návštěvní hodiny od třinácti do osmnácti hodin. Vstupné činí pro dospělé 120, pro studenty 60 a pro seniory 30 korun.

Klíčová slova: výstava, Trojský zámek, Vladimír Škoda, Harmonices Mundi, Galerie hlavního města Prahy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.