06.01.2021 13:58


Na Vysočině začali očkovat zdravotníky. Prvním byl ředitel jihlavské nemocnice

Autor: Eliška Procházková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Během tohoto týdne začnou proti koronaviru očkovat ve všech okresech kraje Vysočina. Zájem je velký. Strategii nemocnice zvolily v souladu s ministerstvem zdravotnictví.

Prvními očkovanými na Vysočině jsou zdravotníci, zdroj: pixy.org

Vysočina - Několik stovek zdravotníků na Vysočině už má za sebou očkování proti koronaviru. V sobotu začali očkovat první zájemce v Jihlavě a Havlíčkově Brodě. V pondělí se přidala nemocnice v Novém městě na Moravě a v úterý nemocnice pelhřimovská. V Třebíči začnou s vakcinací ve středu.

Prvním očkovaným v Jihlavě se stal ředitel tamní nemocnice Lukáš Velev. Za víkend tam podstoupilo očkování téměř dvě stovky zdravotníků. “Zájem je velký. Je nás tady asi patnáct set a už nyní máme k očkování přihlášeno asi devět set lidí,“ vyjádřil se v sobotu Velev.

Do nemocnice v Pelhřimově dorazilo v pondělí čtyřiadvacet lahviček s vakcínami. Podle ředitele Michala Kozára je i tam zájem poměrně vysoký. „O očkování má zájem asi šedesát procent zaměstnanců. Někteří se ještě rozhodují a rovněž část je čerstvě po nemoci, takže počítám, že zájem ještě poroste,“ říká Kozár.

Jednou z prvních očkovaných zdravotních sester v pelhřimovské nemocnici je i Adéla Dolejšová z ARO. „Očkování proti covid-19 je nejspíš důležitá věc. Je ale dobře, že je na bázi dobrovolnosti," sděluje Dolejšová a dodává, že pocity z něj má zatím spíše rozporuplné, ostatně stejně jako velká část lidí.

Vysočina má zatím k dispozici téměř tisíc dávek vakcíny od firmy Pfizer. Těchto dávek by do konce března mělo přijít čtyřicet tři tisíc. Podle hejtmana Vítězslava Schreka (ODS) si kraj klade za cíl využít maximum dodaných očkovacích dávek a chce do konce června proočkovat maximum lidí.

Stejně jako v Jihlavě se s očkováním začalo i ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Oproti Vysočině se ale další nemocnice v Královéhradeckém kraji připojí později.

Některé kraje již dopředu vyhlásily, že pracují na vlastní vakcinační strategii. Patří mezi ně například kraj Jihočeský, Středočeský, Pardubický nebo právě kraj Královéhradecký. Podle vyjádření hejtmana kraje Vysočina pro Českou tiskovou kancelář panuje shoda mezi kraji na zahájení jedné strategie. Je ale podle něj důležité, aby byla v souladu s tou národní a s postupem ministra zdravotnictví.

Podobně hovořil i ředitel pelhřimovské nemocnice Michal Kozár, který Stisku řekl, že strategii nemocnice zvolila s ohledem na algoritmus ministerstva. Prvními očkovanými jsou tedy zaměstnanci v nejčastějším kontaktu s pozitivními. Dále nemocnice počítá s očkováním pacientů nad pětašedesát let, praktických lékařů a lékařů pro děti a dorost.

Vysočina bude chtít do očkování zapojit co největší množství lékařů z celého kraje. Všech pět krajských nemocnic a další partneři jsou připraveni na zřízení očkovacích center. Největší z nich by mělo vzniknout v krajském městě Jihlavě.

Klíčová slova: Covid-19, očkování, Vysočina, nemocnice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.