06.04.2020 20:43


Na všem se vždy snažím hledat pozitiva, říká youtuberka Aneta Chroustová

Autor: Tereza Liczmanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Aneta Chroustová je studentkou Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, kde se zabývá mediálními studii. Pod přezdívkou Hanneton Monde vystupuje na YouTube, kde ji sleduje více než sedmdesát tisíc lidí. Natačí videa týkající se módy, cestování nebo životního stylu.

Anetu Chroustovou sleduje na YouTube více než sedmdesát tisíc odběratelů. Zdroj: Aneta Chroustová

Brno – Aneta Chroustová se už více něž pět let věnuje natáčení videí na YouTube. Prvně se bála názoru okolí, ale poté, co se přestěhovala z vesnice u Opavy do Brna, byl strach z názoru okolí tentam. Díky programu Erasmus navštívila Maltu a Portugalsko. „Chtěla jsem objevovat svět," vypráví Chroustová.

Čím jste chtěla být, když jste byla malá?

Dlouho jsem si přála být letuškou. Zvažovala jsem i studium na střední škole zaměřené na hotelnictví a cestovní ruch. Pak jsem začala tíhnout i ke studiu v zahraničí. Rodiče si ze mě dělali legraci, že až vystuduji, nastěhuji se k nim na vesnici a budu tam žít. Ale já chtěla objevovat svět. Vždy jsem jim říkala, že bych nikdy nemohla žít celý život v jedné vesnici, protože bych se zbláznila. Dnes mám za sebou dva Erasmy a jsem ráda, že nejsem letuška. Ale ráda sleduji životy letušek na sociálních sítích a k leteckému průmyslu mám pořád blízko.

Proč jste se rozhodla pro studium mediálních a komunikačních studií?

Když vám povím, že mi to řekla jedna kartářka, budete tomu věřit? V posledním ročníku na gymnáziu jsem vůbec netušila, co dál. Rodiče ze mě byli už zoufalí a já ze sebe taky. Jediné, co jsem věděla, bylo, že nechci studovat přírodní vědy. Táta tenkrát dostal tip na jednu paní, která se věnovala výkladu karet a numerologii. Byla to taková má poslední šance. Paní znala jen moje datum narození, ale měla mě přečtenou jako knihu. Řekla mi, že mě vidí jako právničku, zahradní architektku nebo právě v médiích. Psala jsem do školních novin a v tu chvíli jsem si uvědomila, že mě to baví. Tak jsem si dala přihlášku na žurnalistiku v Brně, Praze a Olomouci. Ale do Brna mě to táhlo nejvíc.

Dvakrát jste se zúčastnila Erasmu. Poprvé jste jela na Maltu a podruhé do Porugalska. Jak byste srovnala tamní život s životem v Česku?

V několika větách to dost dobře nejde. Obě země byly hodně pohodové. Lidé se tam málo stresovali, žili podle mě bezstarostnější životy, než žijeme my v Česku. Lidé byli více srdeční. Přitom zrovna Portugalsko na tom ekonomicky není bůhvíjak dobře. Jednou jsem na Maltě nastoupila do špatného autobusu. Šla jsem se řidiče zeptat, co mám dělat. On se mě zeptal, kam chci jet, pak se otočil na zbytek lidí v autobuse a zeptal se všech: „Nebude vám vadit, když slečnu hodím na letiště? Slečna nastoupila do špatného autobusu.“ Nikomu to nevadilo, řidič sjel ze své trasy, odvezl mě na letiště, popřál mi hezký den a odjel. To by se v Česku nikdy nestalo.

Co vám tyto dva zahraniční výjezdy přinesly a popřípadě vzaly?

Přinesly mi samostatnost, jazykovou vybavenost. A vzaly? Takhle to nevnímám. Na všem se vždy snažím hledat pozitiva. Portugalský výjezd byl více psychicky náročný. Neuměla jsem jazyk, vykradli náš dům… Ale i to byly zážitky, na které nikdy nezapomenu.

U rodičů má pejska Jimmyho, ráda by si pořídila jednoho i do Brna. Zdroj: Aneta Chroustová

Co znamená přezdívka Hanneton Monde, pod nímž vystupujete na YouTube?

Když jsem zakládala kanál na YouTube, vůbec jsem netušila, jak ho mám pojmenovat. Dlouho jsem nad tím hloubala. V té době jsem měla ráda francouzštinu. Chtěla jsem, aby to mělo spojitost s mým jménem. Hanneton ve francouzštině znamená chroust. Jelikož se jmenuji Aneta Chroustová, tak Hanneton Monde v překladu znamená „chroustí svět“. Občas zvažuji, že bych kanál přejmenovala. Mnoho lidí jeho název neumí vyslovit, špatně se pamatuje. Na druhou stranu jsem na něj zvyklá. Na Instagramu ale vystupuji pod svým celým jménem.

Na YouTube natáčíte videa, v nichž ukazujete své nákupy ze second handů. Proč jste začala v second handech nakupovat?

Měla jsem moc ráda módu, ale zároveň jsem byla studentka. Peníze jsem si vydělávala na brigádách a bylo mi líto je utratit jen za pár nekvalitních a zbytečně předražených kousků v obchodech. Proto jsem začala chodit do sekáče. Měli jsme v Opavě jeden, kde bylo vše za dvacet korun. Bývalo tam naprosto neskutečné zboží. Mnohdy ještě nové s cedulkami, značkové. A navíc ta radost, když si za pár korun koupíte něco, co by normálně stálo několik tisíc, to bylo k nezaplacení.

Jaký je váš nejlepší úlovek?

Pár kašmírových svetrů, ty normálně stojí i pár tisíc. Nedávno jsem v sekáči ulovila jednu bundu asi za stovku a týden nato jsem ji našla v obchodě asi za čtrnáct set. Taky se mi dvakrát povedlo koupit úplně nové boty značky UGG za dvacet korun, které obvykle stojí asi pět tisíc.

Pocházíte z vesnice poblíž Opavy. Jaké místo v okolí svého domova máte ráda?

Naši vesnici. Zažila jsem tam skvělé dětství. Měla jsem mnoho kamarádů, rodinu. Hodně času jsem trávila u babičky, která se mě snažila vykrmit, protože jsem byla jako malá hrozně hubená. Chodily jsme spolu ke studánce a dělaly si tam piknik.

U rodičů máte pejska Jimmyho. Přemýšlela jste, že byste si pořídila nějakého i do Brna?

To určitě. Ráda bych do budoucna měla pejska. Třeba teď v karanténě mi tady pejsek chybí. I ta kartářka mi tenkrát předpověděla, že až budu v důchodu, budu mít chovnou stanici psů. Tak uvidíme.

Díky programu Erasmus zavítala na Maltu, kam se ráda vrací. Zdroj: Aneta Chroustová

Co ráda děláte ve volném čase?

Vytvářím obsah na sociální sítě, vařím, čtu si a cestuji. Také rekreačně sportuji nebo se procházím se psem.

Navštívila jste New York, Azory, Portugalsko nebo třeba Londýn. Máte nějaký cestovatelský sen, který byste si chtěla splnit?

Měla jsem navštívit kamaráda na Filipínách, který tam je na výměnném pobytu. Jenomže teď se asi nikdo nikde dlouho nedostane. Až se hranice zase otevřou, budu ráda za každou možnost někam jet. Třeba i na Slovensko. Ale těším se, že v létě poznám trochu více naše krásné Česko.

Na které místo z těch, co jste už navštívila, byste se vrátila a na které ne?

Moc ráda se vracím na Maltu. Po Erasmu jsem tam byla aspoň šestkrát. Naopak bych už asi nikdy nejela do Coimbry v Portugalsku, kde jsem trávila druhý Erasmus. Portugalsko bylo krásné, ale už jsem z něj viděla dost. Tím, že je i u oceánu, je tam poměrně chladno. Zato na Maltě je skvělé počasí, výborné jídlo, úžasní lidé a nádherné historické památky. Co víc si člověk může přát?

Máte nějakou oblíbenou knihu, která vás nějak obohatila?

Mám ráda knihy s tématikou druhé světové války, koncentračních táborů, odsunu Židů. Moje oblíbené knihy jsou například Tatér z Osvětimi nebo Hana. Zrovna tyto knížky mě donutily se zamyslet nad svým životem a především si uvědomit, jak dobře se máme. Ráda jsem tyto knížky četla, ale mnohdy mi nedaly spát a měla jsem po nich noční můry. Teď sahám spíše po nějaké lehčí četbě.

Co uděláte jako první po skončení vládních opatření proti šíření nákazy nemoci Covid-19?

Pojedeme s přítelem na výlet, spojíme to s návštěvou hradu nebo zámku a dáme si dobré jídlo v restauraci… Kulturní život mi dost chybí. Ale na prvním místě je teď zdraví nás všech.

Klíčová slova: rozhovor, youtube, instagram, profil, sociální sítě

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.