02.03.2017 10:04


Na vlastní kůži: Kuřetem na masopust

Autor: Marie Majdičová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Únor je měsícem masopustů. V tuto dobu můžete potkat o sobotním odpoledni v některých vesnicích či městech dvojici Šmoulů, zdravotní sestřičky podezřele umazané od krve nebo řezníky. Letos si ve vesnici Hodice připravili účastníci průvodu pro občany nově i vesnický fotokoutek. Díky němu se obyvatelé přenesli do doby, kdy se mléko dojilo ručně a selky sháněly pro své sličné dcery ženichy. 

Selka rozhazuje z ošatky zrní, aby měla hospodyně co zametat. Foto: Marie Majdičová

Hodice – Minulou sobotu se ze všech stran ozýval smích a hlahol. Ve vzduchu voněly čerstvě usmažené koblížky a sem tam byl cítit závan tvrdšího, většinou švestkového, alkoholu. Tradiční masopustní průvod právě procházel jednou z ulic vesnice Hodice, která leží v srdci Vysočiny. „Pojďte se s námi vyfotit do našeho vesnického fotokoutku, ale musíte vzít ty vidle pořádně do ruky a taky podojit krávu,“ bylo slyšet zpoza roztaženého bílého prostěradla, za kterým se právě odehrávala scéna jako vyšitá ze statku.

Vymyslet dobrou masku do masopustního průvodu není jednoduché, zvlášť pokud bydlíte ve vesnici, jako jsou Hodice. Tam nestačí, aby masky prošly vesnicí, ukázaly se a popovídaly si se sousedy. V Hodicích jde hlavně o zábavu a nejvíce o to, zapojit do masopustního dění místní obyvatele. Jelikož jsou v poslední době velkým trendem fotokoutky, vytvořili jsme s přáteli vesnický fotokoutek i v Hodicích. Kdo v den masopustu maskám otevřel, mohl se vyfotit se selkou a její dcerou, sedlákem, který vozil kotouč koňského hnoje, krávou s růžovým vemenem, prasetem a kuřetem. Zkrátka s celým statkem.

Klasická scéna z fotokoutku včetně dojení mléka a kydání hnoje. Tentokrát se zapojil i řezník. Foto: Marie Majdičová

Ráno měl úvodní řeč starosta Josef Bakaj. „Předávám maskám pro dnešní den vládu nad obcí,“ pronesl a předal organizátorům masopustu láhev rumu. Byla potřeba. Průvod vyšel od hasičárny a pokračoval na horní konec vesnice. V prvních domech, kde otevřeli, jsme zatím opatrně zkoušeli, jak budou lidé reagovat na náš fotokoutek. Stoupnout si k vidlím se jim moc nechtělo a dojit už vůbec ne, ale postupně jsme je přesvědčili, ať to alespoň zkusí. „Musíš krávě vrazit hlavu do slabin, pohladit po hlavě a říct pár vlídných slov, pak nadojíš nejmíň půl litru,“ poučovala mladá selka nezkušené moderní ženy.

Kráva ukazuje své vemeno. Foto: Marie Majdičová

Poslání kuřete spočívalo v roztahování bílého prostěradla jako pozadí pro fotokoutek. To se nezdálo jako náročný úkol, ale chtělo to pořádnou dávku trpělivosti s neposlušnými selkami a silný žaludek, který vydržel i větší nápor chlebíčků, jednohubek, koblížků, panáků, kremrolí a koláčů. „Berte si, dejte si,“ pobízeli nás neustále přátelští sousedé. A tak jsme si většinou vzali.

Poté, co se s námi lidé vyfotili, na ně nastoupily další masky. Nejdříve přijel pošťák na kole a doručil důchod v dolarech. Pak přijeli řezníci s pojízdnými neckami a do detailu propracovanou funkční udírnou, ze které se linula vůně uzených klobásek. Za ten den simulovali zabíjačku mnohokrát a „zabíjeli“ nejen prasata. Celou dobu na vše dohlížela svým jestřábím okem Smrtka s kosou.

I takto vypadala

Průvod se pomalu za tónů dechovky posouval obcí, masky mávaly na projíždějící auta, a když se nikdo nedíval, vhodila starší selka někomu nenápadně zrní za krk. Já, jako kuře, jsem se snažila hlavně do ničeho nenarazit, protože maska na obličeji mi značně omezovala výhled. Na druhou stranu mě ale vůbec nikdo nepoznával, takže jsem měla volné pole působnosti a mohla jsem prožít svůj krátký kuřecí život, jak se mi chtělo.

K večeru, když už jsme kolečko kolem vesnice obešli skoro celé, jsme byli unavení a rádi za to, že můžeme pokračovat na sousedské posezení do kulturního domu. Tam byli pozvaní všichni, kteří otevřeli. Sešlo se nás hodně a zábava pokračovala až do půlnoci, kdy už i poslední účastnící průvodu odhodili svůj převlek a přejedení a přepití se loudali domů.

Šmoulové už jsou z celodenního chození unaveni. Foto: Marie Majdičová

Fotky vzniklé ve fotokoutku dostanou lidé v nejbližších dnech do svých schránek, aby měli památku na to, jak dojili krávu, kydali hnůj a u toho si popovídali se svými sousedy a známými, na které by si nejspíš za normálních okolností neudělali čas.

O Brněnském masopustu neboli fašanku, si lze přečíst více informací zde.

Krásného počasí musely selky i kravka využít. Foto: Marie Majdičová

Mladá selka ukazuje chlapečkovi, jak se správně dojí. Foto: Marie Majdičová

Selka na jedné z mnoha zastávek ochutnává domácí uzené. Foto: Marie Majdičová

Dřevěná udírna o masopustu projela celou vesnici. Foto: Marie Majdičová

Při delších zastávkách řezník krájel čerstvě vyuzenou klobásku. Foto: Marie Majdičová

Symbolem letošního masopustu se stal kotouč s hnojem. Foto: Marie Majdičová

Klíčová slova: masopust, Hodice, fotokoutek, masky, průvod

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.