19.12.2017 23:11


Na vlastní kůži: Kde mají nejlepší svařené víno?

Autor: Radka Konečná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Součátstí každého adventu jsou nepochybně i vánoční trhy, které jsou v nějaké formě téměř v každém městě v České republice i zahraničí. Za těmi nejkrásnějšími trhy v Evropě každoročně cestují tisíce lidí, jak ale poznat ty, které stojí za to? Redaktorka STISKu zjistila, které trhy byly letos nejpovedenější a kterým by bylo lepší se vyhnout. 

Brno - Nejznámější trhy v České republice jsou bezpochyby ty pražské na Staroměstském náměstí. Když jsem se však vydala k vánočnímu stromečku zjistila jsem, že je náměstí úplně přelidněné. Chvíli jsem stála ve frontě na svařené víno za 70 korun, nicméně po několika minutách beznadějného čekání jsem to vzdala a raději se přesunula na Náměstí Míru. Tam byla atmosféra o poznání lepší, uprostřed náměstí stálo jenom pár stánků s občerstvením a dalších pár s vánočními dekoracemi a to bylo vše. Byla z toho cítit ta správná vánoční pohoda a víno zde stálo okolo 40 korun. 

Pražské vánoční trhy

Pražské vánoční trhy. Foto: Radka Konečná

 

Nejprve jsem opustila české hranice při cestě do Frankfurtu nad Mohanem, městem ciderů, jak jsem později zjistila. Cider je nápoj, který se dělá ze zkavšeného jablečného moštu. Na tamních trzích jej připravují svařený a je výborný a poměrně levný. Za dvě deci svařeného cideru jsem zaplatila dvě a půl eura. Čím se tyto trhy lišily od těch, které jsem dosud viděla, byla masivní dekorace každého stánku. Na první pohled byl každý stánek úplně jiný a úplně jinak přezdobený. Navzdory tomu však trhy dohromady vypadaly nádherně. Dobrý nápad byl také vystavět přístřešky pro návštěvníky, aby mohli v teple popíjet punče. 

Frankfurtské trhy

Frankfurtské vánoční trhy. Foto: Radka Konečná

 

Stejně jako pražské jsou i vídeňské trhy velmi proslavené. Nachází se v centru Vídně i v některých vzdálenejší místech, jako například před zámkem Schönbrunn. Všechny tyto trhy ale mají dané ceny a ty jsou poměrně vysoké. Je tam však jedna výjimka, která se nachází v části města Spittlberg. Tam se cena za svařák snížila zhruba o jedno až dvě eura. 

O budapešťských trzích mi již vyprávělo mnoho lidí, kteří byli úplně nadšení. Nachází se většinou u hlavní katedrály v Pešti a pokračují několika ulicemu dále. Tyto trhy byli specifické především tím, že zde byla většina stánků občerstvovací. Nemusela jsem tak dlouho čekat, až přijdu na řadu a rovnou jsem si objednala. Ceny nápojů jsou zde podobné jako u nás, tři deci vína vyjdou většinou na 900 forintů, což je asi 70 korun. Z jídel byl poměrně drahý tradiční trdelník, pocházející právě z Maďarska. Ten stál většinou kolem sto korun, nicméně jeho velikost byla oproti těm našim dvojnásobná. 

Trhy v Budapešti

Trhy v Budapešti. Foto: Radka Konečná

 

Cestou vlakem z Budapeště jsem navšívila také trhy v sousedním Slovensku. Letos je všechny zdobí červená barva a jsou rozmístěny především v centru města. V průvodci vánoční Bratislavou jsem se dočetla, že jsou postavené trhy i přímo u Bratislavského hradu. Tam je ale již měli schované. Je proto zbytečné tím ztrácet čas. Ceny jsou velmi podobné těm našim, řekla bych že jsou srovnatelné s cenami ve městech mimo Prahu. 

Trhy v Bratislavě

Trhy v Bratislavě. Foto: Radka Konečná

 

Největším zklamáním se pro mě staly trhy v Krakově. Nádherné polské město, kam se dá poměrně levně dostat na celých trzích rozmístilo pouze pár stánku s nápojemi, na které se stály dlouhé fronty, trvající i půl hodiny. 

Naopak největším překvapením byly trhy v Záhřebu v Chorvatsku. Málo koho by napadlo podívat se na vánoční trhy právě do takovéto destinace. Konkurence v dopravě zde není velká a tak jsou ceny jízdenek stále vyšší než do všech  odtatních zatím popisovaných měst, ovšem ten zážitek jistě stojí za to. Po dobu adventu tam mohli všichni cestovat hromadnými dopravními prostředky zadarmo a pohybovat se tak mezi jednotlivými trhy. Úplně nahoře v nejstarší části města byly velmi zvláštní a specifické trhy v nádvoří rodinných domů. Ty byly vždy krásně vyzdobené a ceny tam byly lepší, než v hlavní trhové zóně, která se rozprostírala přes celý park až k nádraží. Zde se také nacházelo velké kluziště.

Kluziště v Záhřebu

Kluziště v Záhřebu. Foto: Radka Konečná

Klíčová slova: vánoční trhy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.