04.04.2019 20:06


Na Velikonočním festivalu duchovní hudby letos zazní světová premiéra estonského skladatele

Autor: Helena Havranová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Skladba na míru pro festival i varhaní sólové koncerty, východní liturgická hudba i rekonstrukce římských renesančních slavností. Na Svatý a Velikonoční týden, které letos připadají na druhou polovinu dubna, připravila brněnská filharmonie koncerty s velikonočním zaměřením. Téma festivalu pro letošní rok je Ceremonie/Je dobré slavit Pána.

V bazilice Nanebevzetí Panny Marie bude sólový koncert brněnského varhaníka Michala Bártka.

Brno – Celkem devět koncertů v pěti kostelích nabídne osmadvacátý ročník Velikonočního festivalu duchovní hudby. Od Květné neděle 14. dubna až do Bílé neděle 28. dubna návštěvníci uslyší velikonoční skladby ze sedmého století i ze současnosti. „Na festivalu ctíme tradici, zároveň se ale snažíme otevírat nové horizonty a možnosti pomocí kompozic na odjednávku nebo rekonstrukcí historických repertoárů, “ uvedl dramaturg festivalu Vladimír Maňas.

Při zahajovacím koncertu 14. dubna zazní v katedrále svatého Petra a Pavla světová premiéra skladby estonského skladatele Toiva Tulevy s názvem So Shall He Descent (česky Tak sestoupí), která odkazuje ke třem sestupům. „Prvním je sestopení Ducha na jeho národ, druhým Ježíšův sestup z Olivetské hory do Svatého města a třetím jsme my, potomci národa, který vítal Spasitele a krátce nato žádal jeho smrt,“ vysvětlil význam kompozice Tulev, který se premiéry osobně zúčastní. Skladbu, která vznikla na objednávku festivalu, napsal autor na míru pro Květnou neděli, ale také pro katedrálu Petrov, kterou v minulosti několikrát navštívil. Na koncertu zazní kromě premiéry také gregoriánské chorály pražského souboru Schola Gregoriana Pragnesis.

Dirigování zahajovacího koncertu se ujme Američan Dennis Russel Davies, který o dva dny později, 16. dubna, oslaví pětasedmdesáté narozeniny. „Chystáme při té příležitosti malé překvapení, které bude jistě milé i pro přítomné posluchače,“ prozradila ředitelka brněnské filharmonie Marie Kučerová.

Součástí festivalu budou také tři sólové koncerty. Kromě slovenského houslisty Milana Paľa se představí brněnský varhaník Michael Bártek nebo Hans-Ola Ericsson. „Žádný jiný varhaník na mezinárodní scéně neuvedl v posledních desetiletích tolik světových premiér jako Ericsson,“ řekl o švédském skladateli Maňas.

Vybrané koncerty uslyší zájemci také v médiích. „Česká televize bude přenášet koncert Španělské velikonoce v renesančním Římě z kostela u svatého Jakuba, celkem pět koncertů bude zaznamenávat také Český rozhlas,“ dodala Kučerová.

Klíčová slova: Filharmonie Brno, Velikonoce, Festival duchovní hudby, premiéra

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.