03.11.2016 20:57


Na světě je plno konspiračních teorií. Jejich zastánci ale často pravdu ani vidět nechtějí, říká odborník na Měsíc Pavel Gabzdyl

Autor: Viktorie Pokorná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Měsícem jsou lidé už po staletí fascinováni. Astronomie byla pro leckoho celoživotní vášeň a za pravdu o pozorování vesmíru byl nejeden vědec ochoten položit život. Ačkoliv se zdálo, že má společnost na začátku 20. století na práci důležitější věci, než pozorování měsíce, tzv. vesmírné závody mezi USA a tehdejším Sovětským svazem zvedly ze židle nejednoho člověka. Spolu s přistáním posádky Apolla 11 na Měsíci se vyrojilo také nepřeberné množství teorií o tom, že byla celá tato akce zfingována. A právě o projektu Apollo, ale také o tom, co jeho samotného na Měsíci přitahuje, se na přednášce s názvem Byli lidé na Měsíci? rozpovídal geolog a odborník na Měsíc Pavel Gabzdyl.  

Pavel Gabzdyl na své přednášce o projektu Apollo

Pavel Gabzdyl na své přednášce o projektu Apollo

Již v poměrně mladém věku zvedal Pavel Gabzdyl svůj zrak k nebi. „Většina normálních dětí strávila pubertu někde v rockovém klubu nebo na diskotéce. Já jsem to mládí strávil u dalekohledu. Téměř každou noc jsem sledoval Měsíc a kreslil si krátery,“ vzpomíná na své astronomické začátky. A u dalekohledu i zůstal. Při práci v Hvězdárně a planetáriu Brno studoval současně i geologii, pozorování a zkoumání Měsíce ho však nepustilo ani v té době. „Troufnu si říct, že se na přivrácené straně Měsíce orientuji více než v Brně. Tady jsem schopný se pořád ještě někdy ztratit, když mi ale ukážete jakoukoliv fotku části Měsíce, jsem si téměř na sto procent jistý, že budu vědět, o jakou část se jedná,“ směje se Gabzdyl.

Osudným se mu patrně stalo setkání s expertem na meteority Jakubem Halodou. Ten se náhodou dostal k vzorkům měsíčních kamenů a k jejich zkoumání přizval právě Gabzdyla. „V té době jsem marně hledal téma své bakalářské práce. No a Jakub mě tak trochu zachránil. Na datech, která jsem sesbíral při výzkumu měsíčních kamenů, jsem postavil celou svou bakalářskou, a pak vlastně i diplomovou práci.“  

Svou přednášku o lidech, kteří stanuli na Měsíci, dnes začíná slovy: „Já nejsem technik, nejsem vzdělaný v technických oborech, ani se zas tak dobře nevyznám v kosmonautice.“ Jak se tedy člověk od výzkumu měsíčních hornin a pozorování měsíce dostane až k přednášení o tak poměrně kontroverzním tématu, jako je projekt Apollo? „O měsíci jako takovém mluvím už poměrně dlouho. Jezdím po hvězdárnách, kde o něm přednáším. A ačkoliv jde vždycky čistě jen o Měsíc a o jeho výzkum, na konci se většinou diskuze zvrhne v debatu o tom, jestli lidé skutečně přistáli na Měsíci. A tak jsem si říkal, že by bylo úplně ideální o tom nachystat samostatnou přednášku,“ říká Gabzdyl s trochu šibalským úsměvem. Aby taky ne. Kolem přistání posádky Apolla 11 na Měsíci se již dlouhou dobu objevuje spousta konspiračních teorií. Jedna z nich je i ta, že se přistání odehrálo pouze v Hollywoodském studiu, kde se za pomocí kulis a rekvizit podařilo Američanům vytvořit věrné měsíční prostředí.

Můžeme si myslet, že je tato teorie absurdní. Když se ale podíváme zpět do historie závodů v dobývání vesmíru, Američané by k tomuto jednání měli hodně pádné důvody. „Vžijme se do jejich situace. Probíhala studená válka, vesmírné závody mezi USA a Sovětským svazem byly v plném proudu. A Spojeným státům se v této oblasti příliž nedařilo. Sověti měli na kontě ta nejdůležitější prvenství. První umělou družici, prvního psa ve vesmíru, první ženu ve vesmíru, první snímky odvrácené strany měsíce, a, což bylo pro Spojené státy největší ránou, i prvního člověka ve vesmíru, Jurije Gagarina. Američané už potřebovali Sovětský svaz v něčem předhonit,“ vysvětluje Gabzdyl.

To nabádá k uvažování o tom, jak jednoduché by pro Spojené státy bylo přistání na Měsíci prostě nafingovat. Pozvedli by tím národního ducha, potupili Sověty a předvedli svůj technický pokrok. Ve výsledku by je to nestálo ani ty miliony dolarů, takže by na vlastně i dost ušetřili. Proti tomu se ale Pavel Gabzdyl ohrazuje. „Lidé si to asi představují moc jednoduše. Do projektu Apollo bylo zapojeno přes 20 tisíc lidí. Dokážete si představit, že by se všichni tihle domluvili a opravdu všechny informace o fingovaném přistání zatajili? To je nesmysl. I kdyby je někdo všechny podplatil, dřív nebo později by se stejně někdo prokecl. A s tím prodělkem to taky není tak úplně pravda. Ano, Amerika investovala miliony dolarů do vývoje nových technologií, jenže jejich využití neskončilo jenom u letů do vesmíru. Přejaly je pak i jiná odvětví průmyslu a tyto investice se v horizontu několika let několikanásobně vrátily.“

A se stejným klidem Gabzdyl vyvrací i další tvrzení, že Američané nikdy na Měsíci nebyli. S ledovým klidem vysvětluje, proč na fotkách z měsíce nejsou vidět hvězdy, jak je možné, že se měsíční prach chová jako mokrý písek, když na Měsíci není voda, i jak to vlastně je s těmi údajně zapomenutými rekvizitami z natáčení. „Téměř na každé přednášce nebo programu v hvězdárně se bavím s lidmi, kteří mi zarytě tvrdí, že na Měsíci určitě nikdo nebyl. S takovými lidmi je poměrně těžké komunikovat, jelikož si často stojí za svou pravdou a na všechno mají nějaký protiargument. Často ani ta pravdivá fakta vidět nechtějí,“ dodává Gabzdyl.

Na konci přednášky se však Pavel Gabzdyl trochu vzdává vážnosti a přidává historku na odlehčení.  „Pravidelně za mnou chodí jeden z asi největších zastánců konspirační teorie o Apollu v České republice. A váže se k němu taková zajímavá historka. On mě v minulosti už několikrát kontaktoval s tím, že jestli chci být slavný, ať se k němu přidám, jelikož má zaručené důkazy o tom, že Američané na Měsíci nikdy nebyli. Celé to vyvrcholilo telefonátem, který jsem s ním měl asi před rokem a půl, kdy mi říkal, že bohužel o všechna data přišel, a že cítí, že ho CIA a FBI sleduje. A já jsem se ho ptal, jak o ta data přišel. A on mi s naprostou vážností odpověděl, a teď mi odpuste trochu vulgárnější výraz, „můj pes mi pochcal notebook a já jsem přišel o všechna data. A víte proč? Protože FBI mého psa vycvičila, aby tohle udělal!“ A tady vidíte, do jakých krajností se diskuze s těmito lidmi může dostat,“ loučí se s úsměvem se svými posluchači Gabzdyl. 

Klíčová slova: Měsíc, Apollo, Pavel Gabzdyl

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.