17.04.2018 17:09


Na studii o podobě nové jižní čtvrti v Brně pracuje i americký architekt Mark Johnson

Autor: Veronika Sodomová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na urbanistické studii, která se zabývá novou podobou dvou nezastavěných bloků v jižním centru Brna, se kromě brněnských architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky podílí i světově uznávaný americký architekt a urbanista Mark Johnson. Studie se konkrétně týká území v blízkosti ulic Opuštěná a Trnitá.

Pohled na nezastavěnou část jižní čtvrti z ulice Trnitá, foto: Veronika Sodomová

Brno – Části jižní čtvrti poblíž ulic Trnitá a Opuštěná se blýská na lepší časy. Kancelář architekta města Brna totiž pracuje na studii zabývající její revitalizací. Ta by měla přinést nejlepší způsob využití zatím nezastevěné plochy. Na studii pracuje i architekt a prezident společnosti Civitas z amerického Denveru Mark Johnson. „Mark Johnson patří mezi současné vůdčí osobnosti v oblasti urbanismu a městského plánování. Má za sebou řadu zkušeností z velkých projektů a je skvělé, že se podařilo ho pozvat do Brna. Společně s brněnskými architekty pomůže najít nejlepší řešení pro rozvoj nové jižní čtvrti,“ řekl ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček. Cílem chystané urbanistické studie je přinést ideje a nápady, jak území nejlépe využít.

Mark Johnson je pak podle Sedláčka nejen architektem a urbanistou, ale taky mediátorem, který se snaží vysvětlit nejlepší řešení všem stranám, které jsou do daného problému zainteresované a dokáže mezi nimi vyvolat diskusi. Má v tom mnohaleté zkušenosti a podílel se na řadě projektů napříč kontinenty.

„Na studii o jižní čtvrti v Brně spolupracuji proto, že jsem nejen vytvořil hodně studií, ale taky jsem jich hodně zrealizoval. A během mojí třicetileté kariéry jsem měl možnost porozumět důsledkům různých rozhodnutí. Teoretické znalosti totiž mnohdy nestačí a mnohdy se neslučují s praxí,“ řekl Mark Johnson na přednášce pořádané Kanceláří architekta města Brna, která se konala 16. dubna v brněnské hvězdárně na Kraví hoře.

Johnson také představil návštěvníkům své americké a kanadské projekty a taky svůj přístup k architektuře, kterým se snaží propojovat město s přírodou a docílit toho, aby se v něm měli lidé dobře. Přímo v Denveru, kde Mark Johnson působí ve firmě Civitas sdružující architekty a urbanistické designéry, například nechal zbourat letiště, které se následně postavilo jinde a na jeho původním místě vznikl prostor pro rodinné domy. Nové letiště tak neznečišťovalo ovzduší v blízkostí obydlených oblastí a město mohly oživit mladé rodiny s dětmi.

V Denveru pracoval také na podobném projektu jako je oblast jižní čtvrti v Brně. Navrhl obnovu průmyslové oblasti v údolí řeky Platte, kde dříve stálo rušné vlakové nádraží. Právě u nádraží se nachází nezastavěná plocha v jižním centru poblíž ulic Trnitá a Opuštěná. Připravovaná urbanistická studie pracovala nejprve s oběma variantami umístění brněnského hlavního nádraží, teď se však zaměřuje pouze na variantu u řeky, která je již odsouhlasena. Problém s blízkostí nádraží tak odpadává, Zmiňované území je ale navíc obklíčeno kolejemi.

„Musíme si s tím poradit a vymyslet, jak tyto bariéry odstranit. Stejně jako jakákoliv přestavba městského prostoru, je i toto proces. Proces, který zahrnuje navíc i všechny lidi, kterých se to nějak dotýká, tedy majitele pozemků, podnikatele a další," řekl Johnson na přednášce. Tam mohl kdokoliv z návštěvníků vznést jakýkoliv dotaz a dozvědět se tak o možné budoucí podobě jižní čtvrti víc.

„Hodně lidí se tu ptalo na věci týkající se přesunu vlakového nádraží a myslím, že celkově v brněnské společnosti s tím lidé moc spokojení nejsou. Ale já jsem na přednášku přišel hlavně proto, abych se dozvěděl o práci Marka Johnsona ve světě a moje očekávání bylo naplněno,“ řekl jeden z návštěvníků Tomáš Orsava.

Právě o své práci v zahraničí mluvil věnoval Johnson většinu přednášky. Na brněnské studii se totiž teprve pracuje a může to jak podle Johnsona, tak podle Sedláčka, trvat roky.

Klíčová slova: kancelář architekta města Brna, Mark Johnson, jižní čtvrť v Brně, architektura, architekt, urbanista, brněnské Hlavní nadráží

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Tomáš Orsava | 17. 04. 2018, 21:28
Hezky to ten pan Orsava řekl! Zdravím, Veroniko :) Hezký článek!