24.05.2016 15:30


Na sociálních sítích se člověk dozví i to, co nechce

Autor: Simona Svobodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Době, kdy se člověk ptal svých kamarádů na to, jaký měli den, odzvonilo. Není to už potřeba. U určitých jedinců totiž stačí sledovat sociální sítě, kde je možné dozvědět se vše. Mnohdy i s nejrůznějšími detaily. 

Simona Svobodová. Autor: Hana Drahokoupilová

Z určitého úhlu pohledu je to pochopitelné – primární funkcí sociálních sítí je sbližování. Ale opravdu lidi sblíží to, že budou vědět, že jejich známý koupal psa nebo co obědval?

I pro tvůrce těchto příspěvků musí být pořizování velmi náročné a do značné míry omezující. Pokud přijde do restaurace, musí svůj výběr jídla podřídit účelu – tedy rozhodně si neobjednat nic, co by na fotce nevypadalo dobře. Jakmile dostane pokrm na stůl, nemůže se hned začít jíst. Je důležité vytvořit na stole ideální kompozici příboru kytky a popelníku, která dotvoří restaurační atmosféru. Důležité je i světlo na fotce, což znamená vyfotit pokrm z každého rohu stolu a následně vybrat tu nejlepší. Pak už člověk může v klidu pustit do jídla. U něj už jen dolaďuje filtry a hashtagy. 

Následující čas do dalšího jídla pak tráví s blaženým úsměvem na sociální síti, kde sleduje, jak mu nabíhají lajky a čte komentáře typu: „Mňaam“, „Dobrou chuť“ nebo „Ty se máš“. Kvůli tomu, že o sobě lidé sdílí tolik informací se ale fakticky oddalují. Nabývají pak dojmu, že jsou s lidmi v neustálém kontaktu a nemají pak ani potřebu vyhledávat reálný lidsky kontakt. Spokojí se s virtuálním.

Tím, že na sociálních sítích lidé sdílí své fotky, je pak za čas možné vybavit si dávno zapomenuté zážitky. Až tedy dnešní mladá generace dospěje, už nebude svým vnoučatům vyprávět příběhy jak se jelo na spartakiádu a podobně. Stačí říct jen: „Podívej se na mou Facebookovou zeď a Instagram.“

Klíčová slova: Sociální sítě, Facebook, Instagram

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.