15.05.2017 13:47


Na Slezskoostravském hradě zazněla salva na počest Marie Terezie

Autor: Dominika Vrbecká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Letošní slavnosti na Slezskoostravském hradě se odehrály především v duchu osmnáctého století. Lidé si připomínali dobu od osvícenství, habsburské monarchie a císařovny Marie Terezie až po napoleonské války na počátku století devatenáctého. Nádvoří i hradní arénu zaplnili historičtí nadšenci, vojáci, umělci a stánkaři.

Autor: Dominika Vrbecká

Ostrava – Oslavy třináctého výročí otevření Slezskoostravského hradu se letos spojily s třísetletým jubileem habsburské osvícenské panovnice. O víkendu 13. a 14. května mohli návštěvníci na Černé loutce potkat císařovnu Marii Terezii v doprovodu dragounů, vojáky ve francouzských uniformách, ale také nájezdníky z Osmanské říše. Na programu se střídaly divadelní představení, koncerty historické hudby i barokní tance v podání kejklířů a komediantů.

300 let by císařovně nikdo nehádal. Foto: Dominika Vrbecká

Za víření bubnů a dusotu vojenských holinek se hradním nádvořím vinul císařský průvod. V sobotu totiž uplynulo přesně 300 let od narození Marie Terezie Habsburské. V jednu hodinu po poledni mohli diváci v amfiteátru zhlédnout vojenskou přehlídku a zúčastnit se slavností ceremonie, při které se nad arénou ozývaly ohlušující salvy z palných zbraní.

Pro děti si organizátoři připravili historický kolotoč. Foto: Dominika Vrbecká

Rodiče, kteří se ve strachu o ušní bubínky svých ratolestí raději vzdálili od vojenské vřavy, mohli své potomky zabavit jízdou na dřevěném historickém kolotoči. Aniž by je spustili z očí, vzdalovali se o několik kroků dál zahnat hlad ke stánkům s uzeninami, plackami, vařenou kukuřicí nebo koláči.

Jednou z nabízených slavnostních specialit byly škvarkové placky. Foto: Dominika Vrbecká

Za cedulí s nápisem potulná jarmareční pekárna připravoval placky muž v bílé čepici a kožené zástěře. Jeho zbraní, na rozdíl od vojáků, nebyl bajonet, ale dlouhá kovová obracečka. „Reklamu opravdu dělat nepotřebuju. Jednou jsem tam, podruhé jinde. Šéf zavolá a já vyrážím," smál se.

František Petrovič se svým sladkým kolem. Foto: Dominika Vrbecká

U koloniálu Františka Petroviče se scházeli návštěvníci, kteří měli chuť na cukrovou vatu. Gentleman v kulatých brýlích na porcích rozhodně nešetřil. Děti i dospělí odcházeli s obrovským modrorůžovým sladkým chumlem a ulepenými prsty. Velmi ochotně zapózoval i pro fotku. „Bohužel jsem dnes bez klobouku, neb jsem na něj zapomněl," omlouval se. Svůj koloniál, ze kterého jindy prodává kaštany nebo zmrzlinu, opravdu přivezl na dvou kolech. Vozík má připevněn k starému zelenému bicyklu.

Kdo se postaví mezi sochu svaté Hedviky a okno, může prý načerpat pozitivní energii. Foto: Dominika Vrbecká

Kromě vnějších nádvoří korzovali návštěvníci také prostory uvnitř kamenných zdí. Dominantou hradní kaple je dřevěná socha svaté Hedviky. Lidé, kteří se zabývají paranormálními jevy, v prosinci 2011 určili, že v místě mezi skulpturou a oknem na nádvoří se nachází zóna silné pozitivní energie. Cedule na zdi návštěvníky vybízí, aby neváhali se na chvíli zastavit a čerpat ji. „Já už čerpám. Ještě chvíli a nebudu vědět, kam tolik pozitivna uložit, " vtipkovala turistka Martina.

Hradní dětský koutek. Foto: Dominika Vrbecká

Aniž by to pořadatelé zamýšleli, za hradní bránou vzniknul improvizovaný dětský koutek. Neposedná děvčata si ale místo v bazénu s barevnými balónky hrála na pracovišti mistra popravčího. Upozornění: Při pořizování tohoto snímku nebyla způsobena újma žádnému dítěti.

Klíčová slova: Ostrava, Slezskoostravský hrad, slavnosti, Marie Terezie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.