28.02.2018 18:34


Na premiéru dokumentu o Jindřichu Štreitovi dorazily stovky diváků

Autor: Gabriela Štvrtňová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Kvůli velkému zájmu dvě projekce za sebou a setkání s režisérkou i hlavní postavou snímku. Taková byla úterní premiéra dokumentu Na tělo režisérky Libuše Rudinské v olomouckém kině Metropol. Navštívilo ji více než pět stovek diváků. Rudinská ve snímku představuje svět očima významného českého fotografa Jindřicha Štreita i jeho tvorbu.  

Olomouc – Univerzita Palackého ve spolupráci s olomouckým kinem Metropol včera pořádala premiéru dokumentu Na tělo režisérky Libuše Rudinské. Ta v něm zpracovala práci a život dokumentárního fotografa Jindřicha Štreita. O premiéru byl velký zájem, diváci proto měli možnost vybrat si jednu ze dvou po sobě následujících projekcí. Jedna začínala v osm a druhá v deset hodin večer. Obě byly zdarma a během programu se účastníci mohli setkat s režisérkou i fotografem.

„Když mě režisérka oslovila, hodně jsem s natáčením váhal,“ uvedl premiéru fotograf Jindřich Štreit, „Výsledek je ale pěkný.“ Libuše Rudinská dokument zpracovala formou Štreitových promluv o svém životě, dala prostor i pro fotografovu výpověď o jeho rodině. „Dokument je tak velice upřímný, Jindřich Štreit otevřel citlivá místa vztahu s manželkou i dcerou,“ hodnotila film vedoucí oddělení olomouckého Muzea moderního umění Štěpánka Bieleszová. Projekce předčila očekávání také rektora olomoucké Univerzity Palackého Jaroslava Millera. „Připadalo mi, že film je něco mezi dokumentem a fikcí, proto se mi líbil,“ řekl. 

O premiéru byl velký zájem. Pět set třicet míst sálu kina Metropol diváci na první z projekcí zcela obsadili. Na druhém promítání zbyla volných míst spousta. „Vysvětluju si to tím, že byl večer a všední den, lidé šli další den do práce či školy,“ uvedla programová vedoucí kina Denisa Wasiewiczová.

Jindřich Štreit je jedním z nejvýznamnějších českých fotografů a představitelů sociálního dokumentu. Tématem jeho fotografií jsou především lidé různým způsobem vyloučení ze společnosti, například ti, kteří žijí na vesnici, drogově závislí či lidé bez domova. „Přínos jeho práce vidím v jeho jedinečném humanistickém pohledu na člověka,“ popisuje jeho tvorbu Bieleszová, „Zobrazuje lidi laskavě a zároveň dokáže poukázat na problém.“ Jindřich Štreit vystudoval výtvarnou výchovu na Univerzitě Palackého, proto je s univerzitou i městem Olomouc spjatý. Dokument se nyní promítá v českých kinech. 


Klíčová slova: Jindřich Štreit, fotografie, dokument, film

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.