02.04.2018 09:43


Na podporu autistů se Česko již popáté rozsvítí modře

Autor: Karolína Oškerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dnes začíná již pátý ročník kampaně Česko svítí modře, která má za cíl zvýšit povědomí veřejnosti o poruchách autistického spektra. Zahájena je symbolicky na Světový den zvýšení povědomí o autismu, který připadá právě na 2. dubna. Po dobu jednoho měsíce mohou lidé navštívit řadu sdílených prostorů, kde se odehrají například přednášky či besedy na téma autismu.

Startuje kampaň Česko svítí modře, FOTO: Karolína Oškerová

Česká republika - Platforma Naděje pro autismus dnes spouští již pátý ročník kampaně Česko svítí modře. Až do konce dubna se budou po celé České republice pořádat akce na podporu zvýšení povědomí o poruchách autistického spektra mezi veřejností. Do kampaně se zapojí i řada institucí, například Úřad vlády se modře zbarví již potřetí. Právě modrá barva je symbolem komunikace. Modře se zbarví také Jaderná elektrárna Dukovany či Poslanecká sněmovna. „Samotné nasvícení budov situaci osob s autismem nezmění, je však významným aktem vyjádření sympatií s lidmi, kterých se autismus bytostně dotýká,“ uvedla zakládající členka platformy Milena Němcová.

Cílem kampaně je přiblížit veřejnosti problematiku poruch autistického spektra, a to prostřednictvím různých přednášek či akcí. Kampaň se poprvé představila veřejnosti již 24. března na akci Legendy československého hokeje, kde padl symbolický první modrý gól. „Osvětou se snažíme o destigmatizaci autismu, odstranění bariér, mýtů a předsudků. Snažíme se ukázat společnosti, jak s lidmi komunikovat a přiblížit jim podstatu autismu,“ doplnila Milena Němcová.

Motto letošního ročníku zní „Navzdory osudu“. „Odkazuje na příběh Temple Grandin, které byl v dětství diagnostikován autismus. Jejím rodičům lékaři doporučili, aby ji umístili do ústavu, ale díky její píli a úsilí rodičů se vypracovala na uznávanou vědeckou pracovnici,“ řekla koordinátorka kampaně Marta Pečeňová. Motto „Navzdory osudu“ tak poukazuje na skutečnost, že lidé s autismem mohou uplatnit svůj dar či schopnosti, pokud jim opatrovníci poskytnou individuální pomoc.

Podle studentky psychologie Kristýny Mikulkové, která se starala o chlapce s autismem, je takováto kampaň přínosná. „Kdokoli z nás se může dostat do kontaktu s autistou. Když bude mít člověk o autismu alespoň nějakou představu, může to zabránit předsudkům a jiným negativním reakcím,“ vysvětluje. Poruchy autistického spektra způsobují postižení v oblasti komunikace či vnímání. Lidé s autismem dokáží se správnou podporou žít plnohodnotný život. V současnosti žije v Česku podle průzkumů až čtvrt milionu osob s poruchou autistického spektra. Více informací je uveřejněno na stránkách kampaně či na facebookových stránkách.

Klíčová slova: autismus, kampaň, česko svítí modře, modrá, naděje pro autismus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.