04.11.2019 23:54


Na pietní akci na pražském Petříně lidé uctili památku obětí totalitních režimů

Autor: Jessica Kapetanović | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Památku obětí totalitních režimů uctila veřejnost 3. listopadu u Pomníku obětem komunismu na pražském Petříně. Na akci vystoupili politici i bývalý politický vězeň Adrien Sehnal, který akci pořádal. Ve svých projevech hosté mluvili o osudech lidí za bývalého režimu, ale i problémech současnosti.

Mikuláš Kroupa a Adrien Sehnal (zleva), Autor: Jessica Kapetanović

Praha – Na pietní akci u pražského Pomníku obětem komunismu lidé uctili památku obětí totalit nejen v Čechách, ale i zahraničí. Projevy hostů se nesly hlavně v duchu nešťastného vzpomínání na hrůzy minulého režimu. „Je zajímavé, že nikdy v žádné zemi na světě se komunismus nepovedl. Nepřinesl blahobyt ani svobodu, ale ve všech zemích zabíjel své vlastní lidi v nemalém měřítku,“ řekl starosta obce Nová Ves Martin Exner. Podle něj jsme se dodnes s komunismem nevypořádali a proklamativní zákon o zločinnosti komunismu nestačí. „Tento zákon se nevztahuje na ministry ani na nejvyšší ústavní činitele. Pak dochází k situaci jako dnes, kdy jsou čtyři nejvyšší ústavní činitelé bývalí komunisti,“ vysvětlil Exner.

K realitám bývalého režimu se vyjádřila i členka KDU-ČSL Magdaléna Mruškovičová. Ve svém projevu mluvila o týrání dětí v minulosti. „Jedinou vinou těchto dětí bylo to, že se narodily nepohodlné ženě. Děti nebyly odrazem správného socialistického vedení člověka. Proto musely zemřít,“ vyjádřila se Mruškovičová. „Jako žena a matka dvou dětí toto opravdu nedokážu pochopit,“ dodala.

I přes to, že se akce konala v šest večer, dorazilo jen kolem asi 40 lidí. „Je mi líto, že je nás tady taková hrstka a většina ostatních lidí tráví svůj večer jinak,“ sdělil novinář Mikuláš Kroupa. Na závěr vystoupil občanský aktivista a bývalý politický vězeň Adrien Sehnal. Zmínil se o své minulosti v roce 1968, kdy jako student zorganizoval generální stávku. Ve vykonstruovaném procesu byl následně uvězněn na deset let. „Dochází tu k situaci, kdy se rozpadá právní stát. Pokud dopustíme, aby se rozpadl úplně, může zase dojít k období, kdy tu budou umírat lidé za své politické názory,“ dodal Sehnal.

Klíčová slova: Pietní akce, Petřín, Praha, oběti komunismu, komunismus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.