25.05.2019 15:19


Na Noci kostelů nahlédli návštěvníci do běžně nedostupných prostor

Autor: Klára Beranová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Na události Noc kostelů se zájemci přišli podívat do 156 kostelů v Praze. Akce se konala v noci z 24. na 25. května. Návštěvníci si mohli prohlédnout jak známé, tak neznámé prostory. Otevřené byly kostely všech stavebních slohů, od románské rotundy sv. Martina až po novodobý kostel Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad. V mnoha zpřístupněných prostorách připravili organizátoři doprovodný program v podobě komentovaných prohlídek nebo koncertů. 

Praha – České církve zpřístupnily na akci Noc kostelů 156 pražských kostelů. Návštěvníci se mohli podívat v noci z 24. na 25. května jednak do běžně otevřených kostelů, a jednak do prostor, které jsou přes rok obvykle zavřené. Pražská diecéze, která se v Praze na této akci podílí, otevřela dveře například do katedrály sv. Víta na Pražském hradě nebo do kostela sv. Martina ve zdi u Národní třídy. „Otevřít kostel a pozvat na návštěvu ty, kdo v něm možná́ nikdy nebyli, je skvělé. Je to velmi účinný nástroj k odstraňování předsudků, které se v naší zemi vůči křesťanům a církvím objevují,“ uvedl předseda Ekumenické rady církví Marek Ženatý. Akce se konala pod záštitou několika čelních představitelů českých církví. 

Zájemci si prohlédli kostely mnoha různých stavebních slohů. Na Vyšehradě zhlédli například rotundu sv. Martina nebo pozůstatky nejstarší baziliky sv. Vavřince. Z gotických kostelů byl otevřený například Týnský chrám, kde se nachází hrob astronoma Tycho de Brahe či obraz barokního malíře Karla Škréty. Z renesančních staveb byl k vidění téměř neznámý a schovaný kostel sv. Jakuba u Malostranského náměstí. Barokní kostely zastupoval kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí nebo sv. Mikuláš na Malostranském náměstí, architektonický skvost rodiny Dietzenhoferů. Z novějších kostelů viděli zájemci do například kostel Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad.  

O akci byl velký zájem. „Přestože v některých kostelech jsme byli téměř sami, před těmi známějšími nebo běžně nedostupnými se až do desíti večer objevovaly fronty,“ uvedla důchodkyně Marie Bendárová. 

Večer však nebyl pouze o prohlížení církevních staveb. Na mnoha místech průvodci hovořili o historii konkrétních budov, umělci vystavovali svá díla nebo v nich hráli hudebníci na kostelní varhany. „Jistě znáte situace, kdy slova již přestávají stačit pro vyjádření toho, čím naše srdce překypuje, ať už v něm převažuje radost či bolest. Zde v komunikaci se Stvořitelem může přijít na pomoc například právě hudba. Proto mám radost z toho, že v některých našich chrámech se opět rozezněly nové či opravené varhany, královský nástroj, jehož tóny poukazují na krásu a velkolepost Krále všeho tvorstva,“ uvedl arcibiskup pražský Dominik Duka.  

Akce se konala v městech po celé České republice. Kosteli byly zpřístupněné také v Brně, Plzni nebo Olomouci.

Klíčová slova: Noc kostelů, Praha, akce, kultura

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.