16.04.2017 18:48

Na mistrovství Evropy se potvrdilo, že nejlepší vzpěrači jsou z bývalého Sovětského svazu

Autor: Klára Vašíčková | Kurz: Stisk | Kategorie: Sport

První dubnové dny žili fanoušci silových sportů mistrovstvím Evropy ve vzpírání. Českou republiku reprezentovalo ve Splitu devět sportovců. Nejlepší Čech zvedl nad hlavu celkem více než čtyři sta kilogramů, nejlepší Češka pak 175. Brněnská závodnice vypadla ve druhé disciplíně.

Česká reprezentace na ME ve Splitu. Zdroj: facebook Czech Weightlifting team

Brno/Split – Mistrovství Evropy (ME) ve vzpírání se konalo od 2. do 8. dubna v chorvatském Splitu. Za Českou republiku závodilo devět sportovců, celkem vzpíralo sto padesát mužů a sto dvacet žen. Sportovci startovali podle hmotnostních kategorií (HK) od nejlehčích po nejtěžší, ve kterých pak získali medaile. O celkovém pořadí bez dělení na HK rozhoduje přepočet výkonu na Sinclairovy body. To znamená, že každá jednotlivá váha má svůj koeficient, který se násobí nazvedanými kilogramy v součtu dvojboje, tedy trhu a nadhozu.

Z mužů se nejlépe umístil Kamil Kučera ze Sokolova, který startoval v nejvyšší možné HK – nad 105 kilogramů. V nabité konkurenci pětadvaceti závodníků obsadil sedmé místo, když utrhl 180 kilogramů a nadhodil 222. Umístil se nejlépe také v celkovém součtu, na třiapadesátém místě ze sto padesáti. Závody byly dobře zorganizované a s výsledky jsem spokojený. Dlouho jsem se trápil se zraněním, takže jsem se připravoval opatrně. Nejsem tak silný jako vloni, ale cítím se lépe,uvedl Kučera, který se nyní bude soustředit na mistrovství světa v americkém Anaheimu.

Petr Petrov z Bohumína závodil v HK do 69 kilogramů a předvedl výborný výkon. Čtyřikrát překonal národní rekord a z šestnácti závodníků se umístil na sedmém místě. V trhu zvládl 136 kilogramů a v nadhozu 169. Dále startovali Patrik Krywult a Jiří Gasior. V konkurenci čtyřiadvaceti závodníků v HK do 105 kilogramů obsadili šetnácté a sedmnácté místo.

Z žen se nejlépe umístila Eliška Pudivitrová na sedmaosmdesátém místě. Ve své váhové kategorii byla čtrnáctá. Pudivitrová zvládla všechny tři pokusy v trhu a zastavila se až na 81 kilogramech, v nadhozu pak zvládla ještě o třináct víc. Velmi dobré výkony podala také Julie Švecová, které se nepovedl jen jeden pokus v nadhozu. Dále závodila Laura Lozová v HK do 63 kilogramů a Tereza Králová v nově vzniklé kategorii nad devadesát kilo.

Brněnská závodnice Simona Hertlová se v trhu dostala na 86 kilogramů, ale v nadhozu ji rozhodčí neuznali ani jeden pokus. Zakládala (první pokus se nazývá základ, pozn. red.) na rovných sto kilech, třikrát je dostala ze země na ramena, ale bohužel ani jednou nad hlavu. Při prvním pokusu jsem povolila lokty, ale druhý byl podle mě platný. Dívala jsem se poté na video a výrazný pohyb tam byl pouze v ramenou, což není proti pravidlům, řekla Hertlová, která na poslední pokus nastupovala rozladěná. Třetí pokus byl boj s psychikou. Samozřejmě mě to ale motivovalo k tréninku techniky, jelikož síla není všechno, dodala.

Šest žen vypadlo a nejlepší byla Tatiana Kashirina z Ruska. Z mužů jich nedokončilo šestnáct, nejlepším závodníkem se stal olympijský vítěz z Ria de Janeira Lasha Talakhadze. V HK 105 kilogramů plus překonal světový rekord v trhu s výkonem 217 kilogramů. Na nadhoz pak zvládl 250. Celkově byli nejúspěšnější vzpěrači z bývalého Sovětského svazu, kdy jich v top 12 bylo hned devět. Drtivá většina účastníků mistrovství se představila s vynikající technikou. Pokud se vyskytly problémy, měly příčinu jinde než v technickém provedení, komentoval výsledky místopředseda Českého svazu vzpírání Karel Prohl.

Klíčová slova: Vzpírání, mistrovství Evropy, trh, nadhoz, silové sporty, Split