22.03.2020 12:27


Na maturitu se průběžně připravuji, i když nevím, kdy vlastně bude, říká letošní maturantka

Autor: Karolína Lundová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

K jarnímu termínu maturitní zkoušky je přihlášeno téměř 80 tisíc studentů. Ti jsou nyní v nejistotě, jestli se zkoušky kvůli bezpečnostním opatřením budou konat. "První zkoušky měly probíhat za pár dní. My stále nevíme, co bude," říká studentka střední veterinární školy Adéla Holánková.  

Audio

    Rozhovor s Adélou Holánkovou
         
    Autor: Karolína Lundová

Maturantka Adéla Holánková

Brno – Česká vláda kvůli pandemii koronaviru uzavřela většinu podniků a institucí. V rámci těchto opatření byly uzavřeny i školy. Doma zůstalo více než milion žáků a studentů. Mezi nimi je podle statistik Cermatu téměř 80 tisíc maturantů, kteří nyní neví, jestli maturovat budou, či nikoliv. „Učitelé ani vedení školy neví, co se bude dít. Teď nám nezbývá nic jiného než čekat,“ konstatuje letošní maturantka Adéla Holánková, jež je studentkou veterinární školy v Třebíči.

Jak vám probíhají maturity?

Teď vlastně nijak. Pořád jenom čekáme a nevíme, co bude. Ta nejistota je hrozná. První zkoušky měly probíhat už za pár dní. Aktuální karanténu vůbec neberu jako volno a nejradši bych to už měla všechno za sebou. Není to tak, že by ze mě opadl stres, ten spíše vzrostl. Teď zkrátka nevím, kdy budeme maturovat, a jestli vůbec.

Co je součástí vaší maturitní zkoušky?

Má maturita se dělí na státní a školní část. Státní zkouška zahrnuje slohovou práci z českého, a v mém případě i z anglického, jazyka. Následují didaktické testy. Jelikož studuji odborně zaměřenou školu, má maturitní zkouška obsahuje i prakticky orientované předměty, jako jsou myslivecké zkoušky či zkouška na zbrojní průkaz. Také musíme zvládnout kastraci zvířat, jejich krmení či čištění zubního kamene. Ústní část je složena z českého a anglického jazyka a rovněž z předmětů zaměřených na veterinářství a zemědělství.

Slohová práce z českého jazyka by se měla konat už 8. dubna. Máte již nějaké informace, že se zkouška uskuteční?

Co se týče státních maturit, žádné informace prozatím nemáme. Podle mého názoru se slohové práce budou posouvat, jelikož mají být v době, kdy školy budou ještě uzavřené. Koncem března jsme měli odevzdávat seznam maturitní četby, ale i to asi padá. Učitelka o tom nic neví, takže ani tento seznam jsme zatím neodevzdávali.

Ministr školství Robert Plaga chce předložit zákon, kterým by posunul termín maturit na dobu, kdy se znovu otevřou školy. Co si o tom myslíte?

Myslím, že to danou situaci neřeší. Stále budeme v nejistotě, protože kdy se školy otevřenou? Za měsíc nebo rok? Máme se tedy připravovat? Napíšou nám třeba v srpnu týden před zkouškami, že se školy otevřou a my budeme maturovat? To mi nepřijde jako řešení. Na facebooku jsem četla, že senátor Michael Canov navrhl mimořádné řešení, že by se maturita úředně udělila všem maturantům. Na jednu stranu se mi to líbí, protože by ze mě opadl stres, ale na druhou stranu mi to nepřijde fér vůči minulým maturantům. Zrušení bych ocenila hlavně u státních maturit, těch se bojím, ale ty školní bych klidně udělala, protože mě to baví a chci se tomu v budoucnu věnovat.

Jak na nastalou situaci reaguje škola?

Učitelé ani vedení moc neví, co se bude dít. Stejně jako všichni ostatní. Například v úterý 24. března jsme měli dělat zkoušky na zbrojní průkaz. Až v pátek 20. března nám ředitel napsal, že se tato zkouška konat nebude a náhradní termín zatím není znám. Jako dozvědět se čtyři dny před zkouškou, že ji prostě dělat nebudeme, není moc příjemné.

Probíhá dále nějakou formou výuka, nebo máte úplné "volno"?

Výuka nyní probíhá on-line formou od pondělí to pátku. Ráno začínáme v osm a končíme kolem jedné. Vyučovací hodina trvá klasických 45 minut a následuje přestávka. Ale záleží na učiteli. Někteří jsou aktivní a je to téměř jako plnohodnotné vyučování, ale ti starší učitelé na tu techniku zkrátka nejsou. Sami tomu nerozumí, takže u nich máme volnější režim.

Je účast na tomto on-line vyučování povinná?

Ano, jsme povinni se této výuky účastnit. Učitelé normálně kontrolují docházku a to způsobem, že studenti musí dát "like". V praxi to znamená, že když nemáš like, tak chybíš. Následně bych na tyto hodiny musela mít omluvenku.

Jak na tuto formu reagují samotní studenti?

On-line výuka nám moc nevyhovuje. Ve škole zkrátka těch informací pochytíme více. Je pravda, že doma na to učení mám větší klid. Ale při té on-line výuce děláme nějakou věc 45 minut, zatímco vím, že normálně bych to měla za poloviční čas. Učitel zadá práci, třeba opsat si materiál z prezentací. Prostě práce, kterou má někdo za chvíli hotovou, je nutné dělat celou vyučovací hodinu. Přijde mi to jako ztráta času. Například má spolužačka napsala řediteli dopis, že jí tento typ výuky prostě nesedí. Konstatovala tam, že ne každý má tak kvalitní internet, technické vybavení a že nechce tak dlouhou dobu sedět u počítače. Mně osobně také chybí osobní kontakt s učiteli. Když mám nějaký problém, tak za nimi ve škole jdu a na místě to vyřešíme. Takhle musíme všechno řešit přes e-mail a je to mnohem složitější.

Máte strach, že se v jarním termínu maturita neuskuteční?

Já se pokouším nad touto verzí moc nepřemýšlet. Prostě se normálně připravuji a průběžně se učím. Teď na to mám dost času. Prostě si danou situaci moc nepřipouštím k tělu a doufám, že to všechno bude tak, jak být mělo.

Klíčová slova: maturita, nejistota, Plaga, on-line studium

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.