29.04.2017 15:31


Na Majálesech obsluhují brigádníci z Brna, těžkou práci zvládají hlavně díky dobrému kolektivu

Autor: Klára Vašíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Oslavit jaro, mládí a studentský život přišlo do Hradce Králové i Prahy několik tisíc lidí. Mnoho dalších si ale ještě Majáles může užít na brněnském výstavišti, kde vystoupí například skupiny No Name, Horkýže slíže nebo Marpo. Studentské radovánky nejsou jen o poslechu hudby a užívání si času s přáteli, nedílnou součástí je občerstvení, zejména alkohol.

Na Majáles jezdí pracovníci z Brna. Foto: Sylvie Dobrá

Brno - Tradiční majálesová zábava studentů začíná v sobotu 6. května na brněnském výstavišti. Hlavní den oslav studentského života vyvrcholí průvodem a venkovním hudebním festivalem. Kromě muziky k akci patří také jídlo a pití. Jsou to právě stany s pivem, u kterých se tvoří nejdelší fronty.

V Hradci Králové, Praze i Brně jich bývá hned několik. Většinou to závisí na počtu pódií, kdy u každého je jeden velký stan a v areálu pak pár menších. Všechny mají na starost manželé Vedrovi, kteří zajišťují také obsluhu. Pracovníci obvykle bývají z Brna, odkud do Hradce a Prahy vyjíždí několika autobusy brzy ráno v den festivalu. "Nejhorší je to vstávání a časové prodlevy. Vyjíždíme ze Slatiny před šestou hodinou ráno, aby si všichni stihli své stany připravit. My u piva ale na nějakou práci čekáme třeba čtyři hodiny," řekla Sylvie Dobrá, která na Majálesech pracuje už pátým rokem.

Stany s pivem chystá asi patnáct lidí, kteří jezdí o dva dny dříve. Minulé ročníky nocovali ve stanu, v zimních bundách a čepicích, letos poprvé na ubytovně. "Jezdíme jen chlapi a staráme se o všechny velké stany. Vozíme bečky a chlaďáky, stavíme stoly a donášíme kelímky. V majálesový den točíme piva a po skončení akce vše sklízíme až do rána," uvedl pracovník Michal Nedoma. Podle něj je po náročném dni nejhorší úklid celého stanu, který zabere i pět hodin. Dodal, že letos v Hradci vytočili kolem 500 beček piva a do Prahy jich mají nachystáno 880.

Na Majáles přicházejí i nevlídní zákazníci, tak jako na každou akci. Podle Dobré jsou lidé nejvíce nepříjemní v Praze a v Brně. "Do Brna na Majáles chodím každoročně. Fronty u stanů bývají, ale není to tak strašné. Většinou se bavím, a tak si tu chvíli čekání ani neuvědomím," konstatoval Martin Dittert, který se na festival chystá i letos. Aby vše fungovalo, musí čtyřicetičlenný tým dobře spolupracovat. "Já prodávám, stojím v první řadě a za mnou je člověk u pípy, který točí pivo. Musí tam být i někdo, kdo se stará o peníze a udělá inventuru," objasnila chod stanu Dobrá. Dodává, že se stejnou skupinou lidí jezdí na Majálesy pracovat už pět let. "Víme, co jeden od druhého očekávat a taky, že se na sebe můžeme spolehnout. Pak se to i v návalu mnoha lidí dá zvládnout," uzavřela.

Klíčová slova: Majáles, Brno, Praha, Hradec Králové, pivo, festival, hudba, zábava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.