28.09.2019 21:50


„Na Letné představíme novou výzvu, jak rekultivovat demokracii,“ oznámil na brněnské demonstraci Benjamin Roll

Autor: Tomáš Mitvalský | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ve více než sto padesáti obcích se dnes demonstrovalo proti vládě. Akce pořádaná organizací Milion chvilek pro demokracii nesla název Kroky pro demokracii. V Brně byla symbolicky zahájena pochodem, který končil na náměstí Svobody, kde řečníci promlouvali k demonstrantům. Mimo jiné se zde přítomní dozvěděli, že se další protest proti premiérovi bude konat den před padesátým výročím začátku sametové revoluce.   

Na obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí, stojící lidé, jdoucí lidé, dav a venku

Brno – Demonstrace proti Andreji Babišovi, Miloši Zemanovi a vládě se dnes konala na náměstí Svobody v Brně. Mimo jiné na ni vystoupil i mluvčí Milionu chvilek pro demokracii Benjamin Roll, který vyzýval přítomné, aby 16. listopadu přijeli do Prahy na Letenskou pláň, kde organizátoři představí nový program spolku. „Nemůžeme se jen soustředit na Čapí hnízdo, musíme jít dál. Hledejme příčiny, proč se takové problémy mohou stát,“ uvedl Roll.

Akce začala v půl šesté odpoledne, kdy se demonstranti vydali na pochod, který vedl z Malinovského náměstí, přes Měnínskou bránu, ulici Orlí a Masarykovu až na náměstí Svobody. Tam odpůrci Andreje Babiše zaplnili tu část náměstí, kde se nachází Brněnský orloj. „Není mi jedno to, co se v téhle republice děje. Taky mi není jedno, že u nás neskutečným způsobem upadá demokracie. Mysleli jsme, že nám ji z hora dají ministři nebo prezident, ale bohužel to není pravda,“ odpověděl masér Mojmír Vlček na dotaz, proč se demonstrace zúčastnil.

Organizátoři připomněli, že nedemonstrují proti rozhodnutí státního zástupce v kauze Čapí hnízdo, jen chtějí poukázat na jeho nepřehlednost. Proto pozvali řečníky, kteří se v oblasti práva pohybují. Jednou z nich byla advokátka Markéta Zerdaloglu. „Ke zrušení těchto druhů usnesení dochází velmi zřídka, na druhou stranu, k nim dochází. Státní zástupce má právo usnesení o zahájení trestního stíhání zrušit,“ řekla Zerdaloglu. „Pokud se jedná o takhle komplikovaný případ ve vztahu k našemu premiérovi, tak si myslím, že by prospělo všem stranám, včetně českého národa, kdyby se kauza dostala před nezávislý soud,“ dodala specialistka na trestní právo.

Kromě ní vystoupil na podiu například Tomáš Goláň, senátor za volební obvod Zlín, který inicioval senátní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Dále pak k demonstrantům promluvila právnička a bývalá senátorka Eliška Wagnerová.

Organizátoři během akce poblahopřáli Václavu Havlovi a Václavu Láskovi k dnešnímu svátku. Demonstrace skončila odzpíváním české hymny.

Klíčová slova: Andrej Babiš, Miloš Zeman, demonstrace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.