04.03.2018 12:56


Na jižní Moravě začaly ochutnávky vín

Autor: Kamila Lorenzová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pomalu končící zimní období znamená pro mnohé vinaře čas, kdy dokončují výrobu vín z hroznů sklizených minulý rok. Díky tomu se od konce února až do dubna konají ochutnávky a výstavy vín po celé Jižní Moravě. V Sokolnicích se jedna taková ochutnávka konala tento víkend. Návštěvníci mohli ochutnat již předem ohodnocené vzorky, o což se postarala odborná porota. Na akci se sešlo přes tři sta hostů. 

Nalévání vína na Sokolnickém koštu

Brno - Sobotní košt vína v Sokolnicích u Brna se letos konal již po sedmé. Výstava začínala ve dvě hodiny odpoledne a trvala až do pozdních večerních hodin. Na událost dorazilo přes tři sta milovníků vína. Tento rok měli návštěvníci možnost ochutnat až 470 vzorků. Díky velké rozmanitosti druhů vín si každý host přišel na své. Na výběr bylo od bílých, červených a růžových vín až po nejrůznější směsky odrůd.

„Vystavovatelé jsou převážně malovinaři, ale samozřejmě máme i vzorky od vinařských firem,“ řekl Zdeněk Zmrzlý, který je jedním z organizátorů akce. Vzorky na výstavu dávali vinaři zadarmo. Odměnou za to je jim obodování vína od odborné poroty, porovnání se s konkurencí a jsou uvedeni v katalogu vín, který měli návštěvníci na koštu k dispozici. Případní šampioni v jednotlivých kategoriích dostali za svoji výhru drobné ceny související s vinařskou tématikou. 

Akci každoročně organizuje Spolek přátel dobrého vína Sokolnice. Pořadatelé měli mimo jiné na starosti sběr vzorků vín od vinařů, což znamená typicky dvě lahve od každého druhu, které chtěl vinař do soutěže poskytnout. „Hodnocení vzorků probíhá s týdenním předstihem a hodnotí je vinaři z celého okolí. Hlavní patronát nad nestranností hodnocení má subkomise, což jsou uznávaní vinařští odborníci, a ti také vyberou šampiony výstavy,“ popsal Zmrzlý.

Na samotné výstavě u vchodu návštěvníci zaplatili jednotné vstupné ve výši stopadesáti korun, jenž zahrnovalo následnou neomezenou konzumaci soutěžních vzorků. Avšak pokud chtěli ochutnat nejlépe hodnocené šampiony, museli si pospíšit. Výherní vzorky bývají zpravidla vypité jako první. „Chuť vína je do jisté míry velmi subjektivní záležitost, proto není vůbec třeba se bát vzorků, které nedostaly mnoho bodů. Většinou s porotou souhlasím, ale někdy mi vybraný šampion nezachutná,“ svěřil se Pavel Tvrdý, který každoročně navštěvuje několik výstav vín.

Ochutnávky na jižní Moravě neslouží pouze jen jako soutěže k porovnávání sil vinařů. Staly se z nich v první řadě hojně navštěvované společenské události, které sdružují milovníky vína a přátele z okolních i vzdálených vesnic a měst. Sokolnický košt navíc zpestřila večerní tombola a atmosféru navodila cimbálová muzika. Na akci dorazili hosté všech věkových kategorií. U skleničky vína se tak sešli různé generace se stejným zájmem o víno.

Klíčová slova: víno, košt, Sokolnice, akce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.