04.05.2020 13:57


Na jihu Moravy se z koronaviru vyléčilo přes šedesát procent nakažených

Autor: Tadeáš Mima | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Z nemoci COVID-19 se v Jihomoravském kraji dosud vyléčilo 280 lidí ze 449 případů, uvedla v neděli večer krajská hygienická stanice. Za uplynulý den přibyly čtyři nové případy, nejvíce nakažených zůstávalo v okresech Břeclav a Brno-město.

Z koronaviru se na jižní Moravě vyléčilo 62 procent nakažených. Zdroj: Pixabay

Brno – Šedesát dva procent jihomoravských pacientů, kteří měli pozitivní test na koronavirovou nákazu, nemoc překonalo. Údaje zveřejnila v neděli večer krajská hygienická stanice. Nejvíce případů nákazy zůstávalo v okresu Břeclav, kde bylo jednašedesát nakažených. Druhý nejvíce zasažený okres, Brno-město, měl nemocných o deset méně.

V neděli v kraji zaznamenali čtyři nové případy nákazy. „Nově identifikované případy jsou v naprosté většině z okruhu lidí, kteří byli s nemocnými v úzkém kontaktu – členové rodiny či spolubydlící,“ uvedla ve zprávě Renata Ciupek z krajské hygienické stanice. Prakticky tak vymizelo komunitní šíření infekce.

Roste také počet vyléčených lidí proti aktuálně pozitivním. U nakažených přitom většinou už nejde o akutní projevy koronaviru. „Jde o doznívání onemocnění, případně o stav před ukončením izolace, většinou domácí," popisovala Ciupek.

O případy s těžším průběhem COVID-19 se starají například lékaři Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. „Momentálně máme čtyři pacienty. V jednu chvíli jsme měli i deset nakažených, nyní ale sledujeme sestupnou tendenci," řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Lůžek pro závažnější případy koronaviru mají u svaté Anny dvanáct. Jejich počet snížili, aby mohly nemocnice pokračovat v plánovaných operacích. Nemocnice měla před rozvolněním opatření vyhrazených třiačtyřicet intenzivních lůžek s plicními ventilátory a odborným personálem. „Pokud by se situace opět změnila k horšímu, jsme schopni se rychle vrátit na předešlý stav," ujistila Lipovská.

V Jihomoravském kraji od začátku pandemie provedli zhruba šest tisíc čtyři sta testů. Pozitivní výsledek na nákazu ukázalo sedm procent z nich. 

Klíčová slova: koronavirus, krajská hygienická stanice, Fakultní nemocnice u svaté Anny, Brno, Jihomoravský kraj

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.