10.04.2016 21:31


Na hradě Veveří se střetli vojáci rakouské a francouzské armády

Autor: Radim Kříž | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Koně, historické vybavení a výstřely z děl. To všechno mohli vidět návštěvníci, kteří v sobotu přišli na brněnský hrad Veveří. Kolem hradu se proháněli vojáci v dobových kostýmech ze 17. století, vařilo se v polní kuchyni a lidé se dozvěděli více o tehdejším životě. Celou akci pořadatelé zakončili bitvou o hrad, která nepostrádala autentičnost ani napětí.

Vojáci Rakouské armády (Foto: Radim Kříž)

Brno - Na hradě Veveří se v sobotu střetli vojáci z Napoleonských válek. Akci s názvem Eichhorn pořádali členové organizace Acaballado za pomoci zastupitelů městské části Brno-Bystrc. Návštěvníci se dozvěděli, jak vypadal život vojáka v 17. století a prohlédli si historické vojenské rekvizity.

Zájemci z řad návštěvníků si mohli vyzkoušet dobové zbraně, zhlédnout výcvik jezdců či ochutnat jídlo z pravé polní kuchyně. Přímo v areálu hradu organizátoři postavili vojenský tábor, kde lidé nasávali atmosféru tehdejší doby. „Všichni hrají opravdu velmi dobře. Všude se tu prohánějí koně, vojáci na sebe pokřikují a v polní kuchyni jsme ochutnali chléb se sádlem,“ podělila se o své zážitky návštěvnice Alena Svobodová.

Mezi rekvizitami nechybělo ani několik kanónů, které muselo táhnout až několik mužů. „Do kanónů se nabíjejí papírové koule a potom prášek vyrobený z ptačího trusu. Výsledným efektem je pořádná rána a dým. Čištění hlavně a nabíjení je stejné jako v 17. století,“ sdělil dělostřelec Robert Šlapanský. Stejným způsobem se nabíjely i klasické pušky střeleckých pluků. 

Kromě ukázek rekvizit a kostýmů dostali návštěvníci možnost dát si nefiltrované pivo, které lidé pili v době Napoleonských válek, nebo  zajít do hradní vinárny na sklenku vína. K nelibosti organizátorů celou sobotu pršelo, to se však na programu nijak neprojevilo a pořadatelé tak vše uskutečnili podle plánu. „Jsem moc rád, že lidé přišli i přesto, že se počasí nevyvedlo. Je skvělé, že všem můžeme ukázat, jak probíhaly bitvy za Napoleona,“ prohlásil kozácký jezdec Ondřej Malý.

Na závěr celé akce předvedli vojáci bitvu o Veveří. Simulovali útok spojenecké armády Rakouska a Ruska na hrad, který obsadili Francouzi. Diváci měli k dispozici odborný komentář a dozvěděli se tak mnoho informací o bojových taktikách a vojenských jednotkách tehdejší doby. Boj byl realistický a trval téměř hodinu. Po čas bitvy do sebe naráželi jezdci na koních, pozemní jednotky stříleli z pušek a v okolí hradu mohli návštěvníci zhlédnout také šermířské souboje. Bitva skončila podle předem avizovaného scénáře. Spojenecká vojska Rakouska a Ruska hrad dobyla a francouzské vojáky vyhnala. 

Klíčová slova: hrad Veveří, vojáci, Eichhorn

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.