11.03.2012 16:20


Na Flédě se předávaly Vinyly

Autor: Petr Janderka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Objevem roku se stala skupina Fiordmoss, nejlepší deskou byla vyhlášena Didaktik nation legendary rock od Novoborských B4. Tahákem večera byl koncert WWW, jedné z nejvýraznějších postav alternativního rapu u nás. Všechno tohle mohli návštěvníci klubu Fléda vidět a slyšet včera večer na předávání hudebních cen Vinyla.

Brno Klub se zaplňoval pomalu a pořadatelé návštěvníky dlouho napínali s otevřením hlavního sálu. První koncert v podání indierockových Please the Trees Flédu rozproudil celý klub. Velkou zásluhu na tom měl frontman skupiny Václav Havelka, který nejprve sestoupil z pódia a odzpíval jednu píseň mezi diváky, a poté při poslední písni skočil mezi bicí a postaral se o atraktivní ukončení vystoupení.

Intermezzo v hudebním programu přišlo s vyhlášením cen Vinyla. Projekt vznikl v letošním roce jako odpověď Slavíkům a Andělům, kteří jsou umělci a fanoušky často kritizováni kvůli úzkému rozpětí oceňovaných žánrů a recyklaci stále stejných jmen. Ceny Vinyla se snaží proti zaběhnutému trendu vymezit a nabídnout nový pohled na českou hudební scénu. Objevem roku byli vyhlášeni Fiordmoss. Porotci brněnské duo ocenili za obrovský posun, který během loňského roku předvedli. Cenu za počin roku si odnesli organizátoři festivalu Creepy Teepee, který dává prostor zejména indie a alternativní scéně. Na hlavní cenu deska roku bylo nominováno hned pět umělců. Cenu si nakonec odnesli B4 za album Didaktik nation legendary rock.

Večerem provázeli Aleš Stuchlý a Karel Veselý, kteří byli zároveň i členové poroty. Předávání se neslo ve velmi odlehčeném duchu. Jednoho z nominovaných, rapera Bonuse moderátoři vyzdvihli za kvalitní marketing. „Má to dobře zmáknuté. Nápis bonus na mě kouká z výloh obchodů i různě na internetu,“ využil mnohovýznamovost umělcova jména Stuchlý. Ocenění umělci si z předávání odnesli místo sošky vinylovou desku, na kterou každá nominovaná skupina nahrála jednu skladbu. Deska má limitovaný náklad sto kusů, což ceně dodalo exkluzivitu.Koncert WWW rozproudil Flédu. Foto: Petr Janderka

Po předávání cen vstoupila na pódium kapela WWW. Ondřej Anděra a jeho partnerka Milesa rozproudili úplně plný klub psychedelickým zvukem syntetizátorů a agresivního rapu. Sifon, jak si Ondřej nechává přezdívat, si s texty hraje, aby vyzdvihl dynamičnost slov. Často také experimentuje s hudebními i výrazovými prostředky. Výsledkem je neuvěřitelně energický mix, který strhává posluchače. Na Flédě zahráli své nejznámější skladby i několik novinek. Duo připravuje novou, v pořadí třetí studiovou desku, která by měla vyjít ještě letos. Bouřlivá atmosféra Sifona přesvědčila k několika improvizacím, zazněly elektronické perkuse, beatbox, skrečování. Se zaplněným klubem se rozloučil zcela vyčerpaný s poděkováním za skvělou atmosféru. 

Klíčová slova: Vinyla, Fléda, Koncert, WWW

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.