07.04.2017 10:07


Na festivalu Kocham film diváci viděli filmovou klasiku i festivalové hity

Autor: Michaela Lebedíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Čtvrtý ročník festivalu Kocham film, v překladu miluji film, představí polské snímky v brněnském Kině Art. Letos se organizátorům podařilo akci rozšířit i do Prahy, kde mohli diváci zhlédnout přehlídku filmů v Kině Pilotů. Festival je součástí Dnů polské kultury, které v Brně potrvají až do 30. dubna.

Organizátoři filmového festivalu Kocham film si za cíl kladou propagovat polskou kinematografii. | FOTO: Michaela Lebedíková

Brno – Na festivalu polského filmu Kocham film, který začal ve středu v brněnském Kině Art, mohou diváci zhlédnout celkem dvanáct snímků z polské filmové tvorby. Do programu jsou zařazeny polské filmové klasiky, jež se promítají ještě z pětatřicetimilimetrového pásu, ale i filmové novinky, které čeští distributoři dosud neuvedli.

Letošní rok byl čtvrtý v pořadí a organizátorům se podařilo jej převést i do Prahy. „Rozšíření festivalu je pro nás naprosto zásadní. Znamená to totiž možnost dostat se do většího povědomí lidí, a podílet se tak ještě více na popularizaci polské kinematografie,“ řekla spoluzakladatelka festivalu Barbora Podškubková.

Organizátoři se snaží divákům nabídnout směs polské filmové klasiky a nejnovějších snímků, které bodovaly na festivalech. „Hlavním dramaturgem přehlídky je provozní Kina Art Milan Šimánek. Často ale vybíráme filmy všichni z celého týmu kina. Snažíme se hledat filmy, které byly úspěšné na zahraničních festivalech, a polské klasiky, které divákům promítáme z pětatřicetimilimetrového pásu, čímž jim chceme zprostředkovat dobový zážitek,“ dodala Podškubková.

Výběr filmů komentuje Jaromír Blažejovský z Ústavu filmu a audiovizuální kultury Masarykovy univerzity, který lektorsky uvedl snímky Faraón a Konstanta a zároveň s výběrem filmů pro festival pomáhal. „O kvalitě programu svědčí už jen to, že debut Poslední rodina získal to nejvyšší ocenění – Zlaté lvy – na loňském národním festivalu v Gdyni. Nápadná je však nepřítomnost kontroverzního díla Wołyń režiséra Wojciecha Smarzowského. Zřejmě se dosud nenašel český distributor, který by měl odvahu tento šokující a nepohodlný film pro zdejší diváky zakoupit,“ řekl Blažejovský.

Na festivalu je možné zhlédnout i film Agnieszky Holland Přes kosti mrtvých, jenž byl na festivalu Berlinale oceněn jako mimořádný umělecký přínos. „Nejvíce se těším na pátek, kdy bude uveden snímek režisérky Holland. Moc se mi líbila její série Hořící keř o Janu Palachovi, a tak jsem zvědav, jaký bude film Přes kosti mrtvých,“ uvedl jeden z návštěvníků Tomáš Roško.

Kocham film je součástí Dnů polské kultury, které v Brně začaly 30. března. „Smlouva o partnerství mezi Brnem a Poznaní byla podepsána v září 1966 a následně rozšířena roku 1989. Česká republika, konkrétně Brno, se v Poznani představí podobným způsobem na podzim tohoto roku,“ uvedla Andrea Opršalová z odboru zahraničních vztahů města Brna.

Dny polské kultury v Brně potrvají až do konce dubna. Po dobu tohoto měsíce budou v Brně různé výstavy a akce, jejichž cílem je představit lidem polskou kulturu. Například v knihovně Jiřího Mahena se uskuteční výstava Poznaň očima Polonusu, v restauraci Baroko nabídnou tradiční polská jídla a v HaDivadle předvede jazzový koncert česko-polská skupina jako součást festivalu JazzFestBrno.

Klíčová slova: film, festival, Polsko

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.