17.05.2018 19:15


Na fakultě informatiky si studenti zahráli na klub rváčů

Autor: Martina Hykšová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Studentský divadelní soubor ProFIdivadlo uvedl vlastní adaptaci inscenace Klub rváčů. Premiéra se konala 16. května na fakultě informatiky. Na divadelní hru se přišli podívat studenti i pedagogové. Návštěvníci představení zaplnili celou přednáškovou místnost D1. Hra bude mít reprízu a derniéru 23. května v kině Scala.

V závěru hry vyplynula na povrch pointa příběhu. Foto: Martina Hykšová

Brno – Dramaturgové ProFIdivadla si letos vybrali k nastudování divadelní hru Klub rváčů. Inscenace na náměty románu od Chucka Palahniuka měla premiéru ve středu 16. května u příležitosti akademického obřadu Dies Academicus. Příchozí diváci naplnili přednáškový sál D1 na fakultě informatiky k prasknutí.

Přestože filmová adaptace románu je známější než kniha, rozhodli se proFIdivadelníci inspirovat právě psanou verzí příběhu. Ta se od filmu liší větší abstraktností, protože pointu příběhu zmiňuje autor až na konci, kdežto ve filmu se objevuje jako součást příběhu už od začátku. „Zkoušení mělo sice pár náročných chvil, ale stálo to za to. Hodně jsme se u hraní bavili,“ řekla představitelka Marly Singerové Júlia Gonová.

Hlavním hrdinou hry je nepojmenovaný úředník, který trpí nespavostí. Navštěvuje podpůrné skupiny pro lidi trpícími nemocemi, přestože mu nic není. Jeho život se obrátí naruby, když potká Tylera Durdena, se kterým zažije spoustu absurdních příhod a také spolu založí klub rváčů. Hrou se také nese motiv posedlosti Marlou Singerovou, takřečenou turistkou podpůrných skupin, které Marla navštěvuje také pod falešnou záminkou nemoci.

Studenti z ProFIdivadla inscenaci podle diváků prezentovali opravdu působivě. „Po tom, co jsem si přečetla scénář, jsem měla pochyby, jak se s tím poperou. Moc se mi však líbí, jak dílo zpracovali. Měli hezké monology a dobře si poradili s roztříštěnou osobností hlavní postavy,“ sdělila své dojmy ze hry studentka Tereza Rašilovová. Silný zážitek ze hry mohly umožnit i speciální efekty v podobě světel a hudby. „Zaujalo mě hlavně zpracování klubu rváčů, kdy použili blikající světlo, aby jím navodili dojem zpomaleného záběru,“ řekl student informatiky Michal Románek.

ProFIdivadlo vzniklo v roce 1998 jako zájmový kroužek pouze pro fakultu informatiky. Později v roce 2006 vznikl celouniverzitní volitelný předmět Divadelní hra. Každý jarní semestr nastudují studenti s pedagogy inscenaci a premiéru pořádají u příležitosti Dies Academicus.

Klíčová slova: ProFIdivadlo, fakulta informatiky, Klub rváčů, divadelní hra, kultura

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.