26.04.2018 18:55


Na devátém Science slamu se diváci seznámili s výzkumy mladých vědců

Autor: Veronika Sodomová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vědecká divadelní show, jejíž cílem je předávat široké veřejnosti nadšení pro vědu. To je Science slam, který se již po deváté konal v Brně a na kterém pětice mladých vědců z Masarykovy univerzity představila divákům svou práci. Ti mezi sebou bojovali o přízeň publika. V konkurenci čtyř studentů a studentek Přírodovědecké fakulty zvítězil František Blahoudek z Fakulty informatiky.

Science slam 9, Brno, 2018, foto: Veronika Sodomová

Brno – Večer plný zábavy a poznání zahájili organizátoři ve středu v devatenáct hodin. Něco nového se tak mohli v Univerzitním kině Scala dozvědět i ti, kteří se o vědu moc nezajímají. Témata svojí práce v osmiminutových výstupech představilo pět řečníků. Všichni byli z Masarykovy univerzity, čtyři z nich reprezentovali Přírodovědeckou fakultu. „I doposud byla většina studentů z Masarykovy univerzity, obvykle ale máme alespoň jednoho zástupce odjinud,“ řekl vedoucí projektu Science slam Muni Petr Holík. Dodal, že Přírodovědecká fakulta vede v celkovém počtu účastníků.

Příspěvky devátého Science slamu se týkaly lidské biologie, globálního stmívání a vyjasňování, i automatů. A právě s nimi zvítězil jediný zástupce Fakulty informatiky František Blahoudek. O vítězství rozhodli samotní návštěvníci pomocí hlasovacích lístečků. Nikdo však pořádně nevěděl, jaká kritéria má u jednotlivých vystoupení hodnotit. Moderátor Petr Sucháček totiž divákům řekl, že má každý svého favorita zvolit podle svého vlastního uvážení.

„Byl jsem zmatený z toho, jestli mám hodnotit propagaci toho daného výzkumu a tématu nebo konkrétně ten výzkum a vědu za tím,“ vyjádřil svoje pocity jeden z diváků Jan Horský. Ten se rozhodl pro druhou možnost a svým hlasem podpořil Ivetu Minaříkovou, která je součástí týmu zabývajícího se hojivými účinky látek v lidské placentě. Právě díky těmto látkám její tým vyvinul jedinečnou tělem vstřebatelnou náplast, která dokáže pomoct se zacelením chronických ran. Tedy bolestivých ran, které se nehojí.

Největší počet diváků však hlasoval pro příspěvek, ve kterém se jeho autor František Blahoudek zaměřil na co nejlepší a nejvtipnější propagaci svojí práce. O prospěch jeho výzkumu pro lidstvo tady tedy tolik nešlo. Blahoudek zábavnou formou popsal svůj způsob práce a snažil se diváky co nejvíc seznámit s tím, jak fungují automaty, jež dokážou pracovat s nekonečně mnoho možnostmi. Mladý informatik názorně nakreslil schéma automatu na bílou tabuli, a tak si svou názorností v kombinaci s humorem získal vítězství.

Vizuální pomůcky však používala i Iveta Minaříková a ostatní účastníci. Peter Lenárt, který mluvil o možnostech prodloužení života organismů například názorně představil takzvanou senescentní buňku, která stárne a nemůže se dál dělit, a navíc ovlivňuje i buňky kolem sebe. Radiační klimatolog Marek Lahoda pak pomocí míčku vizualizoval pohyb fotonu, což mu usnadnilo jeho výklad o probíhajícím globálním stmívání způsobeném oblačností. A pro popis deformace lidského vajíčka pak Zuzaně Trebichalské pomohl velký balón.

Science slam vznikl hlavně za účelem popularizace vědy. Věda tak má možnost proniknout z laboratoří, knihoven a pracoven mezi širokou veřejnost. Samotní vědci si mohou vyzkoušet mluvit o své práci neformálně a trochu jinak, než jsou zvyklí. Navíc se snaží si publikum získat svou myšlenkou, nadšením pro vědu, originalitou a zábavným zpracováním projevu. Podle diváka Adama Karáska ale výkony řečníků nebyly tak dobré, jak je zvyklý z předchozích slamů, kterých bylo v minulosti osm a on sám byl na čtyřech. „Vždycky jsem míval problém se rozhodnout, komu dát hlas. Teď jsem ale zkrátka zvolil nejmenší zlo,“ doplnil s nadsázkou Karásek.

Science slam pořádá Masarykova univerzita, která se inspirovala ze Science Slam Vienna. V roce 2017 podobný projekt zorganizovali i studenti Karlovy univerzity v Praze.

Klíčová slova: science slam, slam, Univerzitní kino Scala, Masarykova univerzita, věda, výzkum

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.