16.11.2019 18:26


Na demonstraci proti Babišovi přišlo dnes kolem 300 tisíc lidí

Autor: Jessica Kapetanović | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi se uskutečnila dnes ve 14 hodin na pražské Letné. Akci pořádal spolek Milion chvilek pro demokracii letos již podruhé ve spojení s třicetiletým výročím od Sametové revoluce. Lidé demonstrovali mimo jiné například proti ohrožení justice a médií, zároveň také proti prezidentovi, který nerespektuje Ústavu a proti premiérovi, který je podle spolku ve střetu zájmů.

Demonstrace na Letné v Praze, Autor: Jessica Kapetanović

Praha – Demonstraci s názvem Letná 2 – znovu za demokracii uspořádal spolek Milion chvilek pro demokracii již podruhé 16. listopadu v Praze. Na akci podle odhadu předsedy spolku Mikuláše Mináře přišlo kolem třista tisíc lidí, což je o něco více než na první demonstraci v létě. Již na začátku demonstrace se předseda spolku zmínil, že čeká větší účast. „Jsem nesmírně šťastný, že jsme se tady sešli. Podle fotek ze střechy je nás tady minimálně stejně jako minule a další lidé jsou na cestě,“ řekl Minář.

Demonstrace se nesla v duchu projevů na pódiu a skandujících hesel davu. „Dbejme každý na to, abychom se naučili žít se svobodou a abychom si mohli stát za svým názorem. Nesmíme si nechat vnutit nějakou demagogii,“ řekla při svém proslovu bývalá disidentka Dana Němcová. Dav na proslovy reagoval hesly jako „demisi“, „Babiš je bábovka“ nebo „je to srab“ v reakci na slova Mináře, který se zmínil o neochotě premiéra Andreje Babiše konzultovat se spolkem v České televizi den před demonstrací. Na demonstraci mimo zmíněné řečníky vystoupili také kněz Václav Malý, koordinátorka spolku v zahraničí Michaela Lebeda, hudebník Jaroslav Hutka, Jana Filipová, Bolek Polívka či Anna Geislerová.

Předseda spolku přirovnal demonstrující občany k Maxipsu Fíkovi. „Na deskách s Maxipsem Fíkem se píše, pozor hodný, ale moc velký pes. To jsme přesně my. Jsme sice hodní, ale jsme moc velký hlídací pes,“ popsal Minář. Zároveň vyzval k podepsání petice za demisi premiéra. Pokud Babiš neodstoupí do konce roku, půjde spolek zase do ulic. Další demonstrace by se eventuálně měla konat 7. ledna.

Demonstrace se zúčastnil i student politologie Ewald Schorm, který přišel i na protesty v létě. „Byl jsem opravdu překvapen, že jsme se dokázali sejít i podruhé. Cítil jsem se opravdu tak, že i moje malá účast něco znamenala. Souhlasím s názorem, že pravda může zvítězit, jen když ji řekneme nahlas. Jak bylo zmíněno v proslovu Jany Filipové,“ sdělil Schorm.

Babiš podle spolku zneužívá své postavení v politice a nedodržuje demokratická pravidla. Zároveň je ve střetu zájmů tak, že zneužívá média, aby získal politickou moc. Politickou moc posléze využívá k podpoře svého byznysu a ovlivňuje justici. Prezident porušil Ústavu podle spolku při odmítnutí odvolání ministra kultury v červnu tohoto roku nebo slibováním milosti Babišovi, pokud to bude potřeba.

Klíčová slova: Demonstrace, Letná, Praha, Babiš, Zeman, prezident, premiér

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.