04.05.2017 12:18


Na cynickou hru Návrat domů se mohou těšit diváci v Divadle U stolu

Autor: Daniela Ottová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Divadlo U stolu uvede 11. května v premiéře hru Návrat domů. Hra vychází z předlohy autora Harolda Pintera, ale podle režiséra Lukáše Kopeckého bude zmodernizována, aby odrážela aktuální problémy každodenního života. V brněnském divadle ji uvedou poprvé, v České republice potřetí.

Režisér Lukáš Kopecký i dramaturg Martin Sládeček si myslí, že inscenace bude vydařená a zaujme i studenty. Foto: Daniela Ottová

Brno – Rodinný život je bojem o trůn a žezlo, v moderním pojetí křeslo u televize a ovladač. To je podle režiséra Lukáše Kopeckého a dramaturga Martina Sládečka podstatou jejich pojetí hry Návrat domů, kterou napsal roku 1964 spisovatel Harold Pinter. Při modernizaci hry se inspirovali životem českých rodin.

Režisér Lukáš Kopecký, který před pěti lety absolvoval na Janáčkově akademii múzických umění, se podle svých slov chopil příležitosti tuto hru režírovat s nadšením. „Myslím si, že je to nejlepší Pinterova hra a přijde mi škoda, že se v naší zemi často nehraje,“ uvedl Kopecký. Hra je prý něho atraktivní i pro herce, protože ji psal autor, který měl s divadlem zkušenosti a věděl, jak psát, aby herci neměli problémy s osvojením textu. Kopecký si váží možnosti hostovat v Divadle U stolu, jinak totiž pracuje jako režisér v Českém rozhlasu.

Hru s absurdními prvky se Kopecký se Sládečkem rozhodli pozměnit a zmodernizovat. „Sama hra je v dnešní době stále aktuální, upravit jsme museli spíše slovník postav a prostředí,“ vysvětloval dramaturg Martin Sládeček. Podle něho je hra zajímavá pro Brno kvůli studentům, kteří do Brna jezdí studovat z různých koutů země a návrat domů pro ne může být šokující. „Když se z velkého města vrátíte na vesnici, může to pro vás být hodně náročné,“ komentoval.

Kopecký i Sládeček hru upravovali podle vlastních zkušeností s rodinou a svými návraty domů. „Je to rodinná groteska s kafkovskými rysy,“ vysvětloval Sládeček. Konflikt v rodině se rozhodli ukázat pomocí sporů o ovladač a tím i o dominanci. „Dnes je v rodině králem ten, kdo má v ruce ovladač,“ doplnil Kopecký.

Hudbu složil speciálně pro brněnskou inscenaci Mario Buzzi. V hlavních rolích se představí herci František Nedbal, Michal Bumbálek či herečka Tereza Groszmannová. „Pro inscenaci využijeme celý prostor sálu, autorovi chceme prokázat patřičnou úctu,“ řekl umělecký ředitel divadla David Derfler.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.