25.03.2020 12:31


Na ČT3 sledují senioři zprávy i komedie, ne všem se ale výběr pořadů líbí

Autor: Iva Kovačičová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Česká televize spustila v pondělí nový program ČT3. Vysílá denně od devíti hodin do půl šesté a jeho cílovou skupinou jsou senioři. Stanice jim má pomoci přečkat nelehkou dobu, kterou kvůli pandemii musí strávit doma. ČT3 pomáhá hlavně humorem, ale i praktickými radami. Ne všichni diváci a odborníci ale považují seriály a komedie z šedesátých až devadesátých let, které zaberou většinu vysílacího času, za ideální program.

CT3

Praha – Zpravodajství, lifestylový magazín, ale zejména zábavné seriály, komedie a estrády představila Česká televize (ČT) poprvé v pondělí na novém kanále ČT3. Na programu „Televize třetího věku“ na seniory čekají nejen seriály, ale i vzpomínkové večery a záznamy koncertů ze zlatého televizního fondu. Diváci se skrz televizní obrazovku vrací do dob minulých například s Rozpaky kuchaře Svatopluka, Televarieté nebo Nemocnicí na kraji města.

Vedle vzdělávacího pořadu UčíTelka pro žáky, kteří po uzavření škol zůstávají doma, chce ČT sloužit také starším divákům. „Senioři jsou nejohroženější skupinou a tráví doma nejvíce času. Díky našemu bohatému archivu můžeme nabídnout obsah přesně šitý na míru jejich potřebám. Chceme přinést divákům dobrou náladu a evokovat příjemné vzpomínky,“ vysvětluje generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Není ale jisté, zda výběr pořadů skutečně odpovídá potřebám diváků, pro které je určen. „Senioři a seniorky jsou sociální skupinou s různými zájmy, názory a zkušenostmi. Tvůrci programu ČT3 mají stereotypní představu o stárnutí,“ sdělila psycholožka zaměřující se na seniory Marcela Petrová Kafková z Ústavu populačních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. „Zaměření v podstatě jen na normalizační seriály a estrády je velmi omezené,“ dodala Petrová Kafková.

Ani některým divákům se maraton nostalgických pořadů nezamlouvá. „Tvůrci programu ČT3 si myslí, že žijeme nostalgií a stačí nám, když se na obrazovce něco hýbe. Nemám zájem o starou a vyčpělou stokrát ohranou socialistickou tvorbu, toho jsme si dost užili za normalizace,“ okomentovala seniorka Zdenka Fišerová. Preferovala bych pořady o vědě a výzkumu, historii nebo cestování," dodala.

V poledne ČT3 vysílá zpravodajský blok sdílený s ČT1 a ČT24. Lifestylový magazín nazvaný Život na třetí má seniorům usnadnit orientaci v informacích z médií a poradit jim, jak se doma o samotě zabavit. „Život na třetí beru jako službu nejstarší generaci,“ uvedl moderátor Aleš Zbořil. „Těším se na rozhovory se zajímavými hosty, předávání poznatků, zkušeností i dobré nálady.“ Život na třetí začíná denně v devět, patnáct a sedmnáct hodin, dohromady trvá necelou hodinu.

ČT3 si i přes kritiku své diváky najde. „Magazín Život na třetí je poučný. Seriály z minulého století odlehčují situaci a nikdy mě neomrzí,“ řekl senior Josef Kašpar. Podle dat Asociace televizních organizací sledoval ČT3 v první vysílací den téměř milion diváků a necelých čtrnáct procent všech diváků nad pětašedesát let.

Klíčová slova: Česká televize, ČT, program, média, senioři, pořady

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.