19.05.2020 17:03


Na Česku máme rádi všechno, říká Ital, který spoluzaložil italskou pekárnu Sesamo Bakery v Brně

Autor: Alžběta Cutáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Vůně kávy, přehlídka čerstvého pečiva k nakousnutí, usměvavý personál se silným italským přízvukem a uvolněná atmosféra. To vše ztělesňuje nový brněnský podnik Sesamo Bakery. S přáním přinést Brňanům autentickou chuť Itálie jej založili dva Italové, kteří již několik let žijí v Česku.

Malé sladkosti s cukrovým posypem ze Sesamo BakeryBRNO - Nejen typické italské sladkosti od croissantů po dorty, ale také pizza, kvalitní káva, vína a olej. Na všechny tyto pochutiny láká nová italská pekárna Sesamo Bakery v Purkyňově ulici v Brně. Společně ji založili dva Italové Rosario Colleti a Paolo Lacche. Ačkoliv začátky nebyly lehké, podnik již má své pravidelné zákazníky. O pravé chuti Itálie a vášni pro jídlo se rozpovídal spoluzakladatel Lacche.

Kdy jste podnik otevřeli?

Sesamo Bakery jsme spouštěli v době karantény, takže začátek byl pozvolný a decentní. Naše opravdové zahájení teprve přijde, pravděpodobně v září.

Jak vznikl nápad otevřít si italskou pekárnu alias obchůdek v Brně?

Oba máme dlouhodobé zkušenosti s Brnem, pobýváme tu už několik let. Část našeho času v Česku jsme také strávili v Praze. Měli jsme pocit, že právě mezi těmito městy je rozdíl v nabídce autentického, kvalitního, italského jídla. A tak vznikl nápad zaplnit tuto díru na trhu v Brně.

Jaký byl záměr při tvorbě tohoto podniku?

Hlavní motivací bylo přání vytvořit v Brně místo, které respektuje skutečnou italskou kulturu jídla. S autentickou nabídkou, kterou si můžete vychutnat v každém běžném městě v Itálii. Kde pizza chutná jako pizza a je pokrytá skutečnou mozzarellou. Chceme potěšit Brňany opravdovým italským jídlem.

Kdo tvoří tým Sesamo Bakery?

Samí Italové. Mistr řemesla Piero Barone ze sicilského města Modica. To je mezinárodně proslavené pro svou vynikající čokoládu a jídlo. Poté Rosario Colleti, také původem ze Sicílie a já, Paolo Lacche z města Pescara. Dalšího rodiště nadpozemského jídla na pobřeží Středozemního moře.

Proč jste se rozhodli přestěhovat do Česka?

Všichni jsme se sem přestěhovali již před lety, každým za svou vlastní prací. A potom jsme se tu našli.

Jak dlouho už tu pobýváte?

Jsme tu všichni v rozmezí pěti až deseti let.

Co se Vám na Česku líbí?

Úplně všechno. Proto jsme se tu rozhodli žít. Češi mají otevřenou náruč a jsou velmi spontánní. Města jsou krásná a jsou příjemným místem k životu. A všude kolem je příroda.

S jakými problémy jste se při otevírání Sesamo Bakery setkali?

Začít podnikat není nikdy snadné, ale spolupracovali jsme s místními profesionály, co se ve svých oborech vyznají, a ti nám pomohli.

Jak jste zvládali situaci s koronavirovou pandemií?

Koronavirus se v Česku objevil těsně před naším otevřením, takže jsme pokračovali v práci i během karantény. Kvůli restrikcím jsme mohli fungovat jen jako obchod a pekárna, která vydává s sebou, ne jako restaurace. Lidé si nakoupili zboží a poté je jedli u sebe doma. Teď je to mnohem lepší, protože zákazníci si mohou sednout k našim venkovním stolkům.

Máte už své stálé zákazníky?

Ano, máme, někteří lidé si už pravidelně chodí na ranní croissant, nebo pizzu k obědu, nebo pro chléb domů. Další si chodí o víkendech pro sladkost na neděli, jako jsou cannoli (plněné trubičky – pozn. red.) nebo crostata (koláč z máslového těsta s marmeládou nebo ovocem - pozn. red.), aby oslavili příjemný čas, strávený se svou rodinou.

Na jakou nabídku se mohou zákazníci těšit?

Máte mnoho specialit. Croissanty a ranní pečivo, plněné crema pasticcera (žloutkový krém – pozn. red.), nutellou nebo džemem. Hranaté pizzy s kvalitními ingrediencemi na povrchu. Italský kváskový chléb. Ručně dělané sladkosti jako bigne’ (drobné sladké smažené pečivo – pozn. red.),  cannoli, cassata siciliana (tradiční sicilský piškotový dort – pozn. red.), crostata, tiramisu (nepečený kávový dezert – pozn. red.) a ovocné dorty. Dále pak sladkokyselé ručně dělané pochutiny jako crostini (předkrm v podobě grilovaných nebo zapečených plátků chleba – pozn. red.), grissini (chlebové tyčinky – pozn. red. ), biscotti a cantuccini, (oválné mandlové sušenky – pozn. red.), brutti ma buoni (lískooříškové sušenky – pozn. red.) a další. Máme také autentickou italskou kávu od stejné značky, kterou servírují v Římě v Parlamentu, dovozová italská vína a olivový olej špičkové kvality.

Máte jen jednoho kuchaře, nebo více, specializovaných například na sladké a slané?

Mistr svého řemesla Piero Barone je v současnosti náš jediný kuchař, ale pracuje za deset lidí. Má více jak tři dekády zkušeností a práce jako pekař v mezinárodním měřítku.

Pracujete s dovozovými italskými surovinami nebo používáte české alternativy?

Všechny naše ingredience pochází přímo z Itálie. Jsme dokonce o krok dál a vybíráme si nejlepší ingredience z těch nejlepších italských regionů. Nikdy neděláme kompromis, co se týče kvality a pracujeme pouze s moukou, rajčaty, pravou mozzarellou nebo salámem nejvyšší kvality. Rádi také využíváme skvělé lokální ovoce z Česka, které výborně chutná a hodí se k dozdobení našich dortů a sladkostí.

A co se týče nápojů?

Máme menší výběr vín dovezených přímo z Itálie, jako jsou vína od rodiny Bocelli z Toskánska, pravé Prosecco (šumivé víno – pozn. red.) z Benátska nebo Nicolaus cuvee (víno z vícera odrůd – pozn. red.) z oblasti Apulie.

V čem vnímáte rozdíl mezi vaším a ostatními italskými podniky v Brně?

V autenticitě a úrovni kvality. Mnoho podniků používá přívlastek italský, ale je to jen lákadlo na zákazníky. Ve skutečnosti nenabízejí autentické italské jídlo tak, jak byste to viděli v Itálii. Naproti tomu, my jsme vysazení na kvalitu a zůstáváme v sepjetí s našimi tradicemi. To je to, co tvoří rozdíl.

Jak se tento rozdíl projevuje?

My nejdeme do supermarketu a nekoupíme výrobek s popisem italská focaccia k rozmrazení a dozdobení. Vstáváme v jednu hodinu nad ránem, začínáme ručně připravovat naši pizzu, croissanty, dorty, bochníky chleba, sfilatini (italské bagety – pozn. red.) a arancini (smažené kuličky z rýže plněné masem – pozn. red.). Připravujeme cannoli, doslova jednu po druhé, podle receptů našich babiček. Dovedli jsme k dokonalosti výrobu lahodných pochutin. A zbožňujeme to. Každý den, zas a znova je připravujeme čerstvé.

Recepty vašich babiček?

Ano, zůstáváme v těsném sepětí s tradicemi a držet se jich je pro nás tou největší vášní. Radši s podnikem zkrachujeme při servírování čerstvého jídla, než abychom uspěli za cenu kompromisu v kvalitě. A stali se dalším průmyslovým obchodem, který si na italský jen hraje.

Proč by lidé měli zvolit právě váš obchod?

Zákazníci by si měli vyzkoušet všechny obchody a poté se rozhodnout. Nejlepším důvodem k návštěvě toho našeho je opravdový zážitek Itálie, jíst a pít to samé jídlo, kávu a víno, jako při procházce ulicemi v italské vesničce. Nechováme se k lidem jako k zákazníkům, chováme se k nim jako k lidem. Pamatujeme si jejich jména, snažíme se je potěšit, doporučit, co je zrovna nové a čerstvě připravené, věnujeme drobnou sladkost na potom pro zákazníky s dětmi.

Klíčová slova: pekárna, obchod, Brno, italská kuchyně

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Nový komentář