19.12.2017 18:04


Na Česku mám nejraději jídlo, říká Syřan žíjící v Čechách

Autor: Saskie Burešová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

I se svou rodinou utekl před válkou ze Sýrie do Čech. Naučil se česky, odmaturoval na gymnáziu a chtěl by se stát zubařem. Dvaadvacetiletému Aminovi se v Čechách líbí, má rád zdejší jídlo a chtěl by tady získat trvalý pobyt.


Brno/Plzeň - Dvaadvacetiletý Amin Barchini přišel před pěti lety i se svou rodinou do Čech kvůli válce ze syrského Damašku do Čech. „Válčí se tam proto, že polovina lidí chce stávajícího prezidenta a polovina ne," shrnul situaci v Sýrii Barchini. Do České republiky přijeli na pozvání svého strýce, který zde žije už více než čtyřiadvacet let. Amin nyní žije na Plzeňsku, již může požádat o získání trvalého pobytu na území České republiky a později o občanství.

Po svém příjezdu do Čech nastoupil Amin na gymnázium. Letos úspěšně složil maturitní zkoušku, a to i z češtiny. „Chtěl bych pokračovat ve studiu. Chodím teď na přípravné kurzy,“ říká a dodává, že by rád studoval zubní medicínu na Karlově univerzitě v Praze. Avšak začátky pro něj nebyly jednoduché. Chodil na doučování z češtiny, aby se dorozuměl alespoň základními frázemi. „Rodiče mi dávali sílu a podporovali mě, když to bylo potřeba," vzpomíná.

Přiznává, že mu chybí přátelé ze Sýrie, ale zároveň odmítá, že by se tam chtěl vrátit. „Do Sýrie se vrátit nechci. Možná tak maximálně na dovolenou k moři," tvrdí. V Čechách se mu totiž líbí. Našel si zde kamarády, pracoval jako brigádník v KFC, teď přemýšlí o práci tlumočníka a jeho tatínek si otevřel krejčovství. Říká, že se spíše nesetkává s negativními reakcemi na to, že pochází ze Sýrie. Není k tomu důvod. Je křesťan a už umí dobře česky.

Letos s rodinou v Čechách oslaví již šesté vánoční svátky. Podle jeho slov si musel na zimu chvíli zvykat, protože v Sýrii mínusové teploty pocítíte jen těžko, ale teď ji má rád. Prý proto, že nesnáší hmyz. Už navštívil několik českých měst, mezi nimiž je i Brno a na Česku má nejraději jídlo.

Klíčová slova: story, Sýrie, Česko

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.