28.02.2018 13:36


Na brněnský JazzFest se vrací Avishai Cohen a Donny McCaslin. Nově se návštěvníci mohou těšit i na premiéru dokumentu

Autor: Tomáš Kiss | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Hudební festival začal v únoru a bude pokračovat až do května. Diváci mají možnost navštívit koncert Christiana McBridea, nebo klavíristy Kennyho Barona. Se svým projektem Mateřština se představí i český jazzový muzikant Jiří Slavík a soubor Ondráš. Bude se i promítat dokument o českém jazzmanovi Miroslavu Vitoušovi. Podle pořadatelů je už velká část vstupenek vyprodaná.

Brno - Organizátoři brněnského festivalu JazzFest odtajnili zbytek programu. Samotný festival začal 1. února. Posluchači už mohli slyšet koncert jazzového big bandu pod vedením Wyntona Marsalise, který festival zahájil. Vystoupil také americký pianista Brad Mehldau. "Na JazzFest chodím každý rok. Koncert Brada Mehldaua byl mimořádně vydařený," řekla návštěvnice koncertu Marcela Borecká. Koncert sklidil i pozitivní recenze od hudebních kritiků. "V krásném prostředí Besedního domu předvedl etudu na téma skromný virtuos a jeho klavír. Víc ten večer nebylo potřeba, všechno bylo na svém místě, cokoliv navíc by bylo zbytečné," napsal publicista Jiří V. Matýsek pro hudební server Musicserver. 

V březnu a v dubnu Brno čekají ještě velké koncerty Donnyho McCaslina, který je spoluautorem posledního alba Davida Bowieho, a izraelského basisty a zpěváka Avishaie Cohena. "Chtěli jsme, aby festival nereprezentoval jen čistý jazz. Podle mého názoru už to ani nejde. Proto jsme oslovili umělce, kteří se nechali inspirovat i jinými hudebními žánry," vysvětlil ředitel festivalu Vilém Spilka.

Poprvé bude součástí festivalu i filmová premiéra. Organizátoři chtějí uvést celovečerní dokumentární film Miroslav Vitouš – jazzová legenda. Po filmu si diváci budou moct promluvit s režisérem Petrem Kaňkou a posléze i s hlavním hrdninou dokumentu. Vitouš bude mít o deset dní později na festivalu samostatný koncert s pianistou Emilem Viklickým. "Miroslav Vitouš je jednou z nejvýraznějších postav českého jazzu. Hrával s Milesem Davisem, Chickem Coreou nebo Herbie Mannem," dodal Spilka.

Svoje album Mateřština představí autor Jiří Slavík s Vítem Křišťanem, Oskarem Törokem a vojenským souborem Ondráš. Jiří Slavík svůj projekt, ve kterém pracoval s prvky jazzu a českého folkloru, označuje za splněný sen. Kritici album ohodnotili žánrovou cenou Anděl.

Celý festival uzavře 10. května koncert Christiana McBridea, který si za svou tvorbu odnesl dvě ceny Grammy. Na koncertě vystoupí i se svým big bandem. Vstupenky je možné koupit na webu festivalu nebo přes síť Ticketportal.

Klíčová slova: festival, Brno, jazz, hudba

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.