14.04.2019 21:53


Na Brněnské přehradě začala plavební sezóna

Autor: Anna Viktorinová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V pořadí již 73. plavební sezónu zahájili představitelé brněnského dopravního podniku včera dopoledne v bystrckém přístavišti na Brněnské přehradě. Příznivci lodní dopravy tak mohli vidět spuštění lodi Stuttgart na vodní hladinu nebo si prohlédnout přilehlý areál, ve kterém se konal den otevřených dveří. Akce byla zároveň první z plánovaných událostí, které připomínají 150 let od zahájení kolejové dopravy v Brně.

Brněnští kapitáni. Foto: Anna Viktorinová

Brno – Plavební sezóna odstartovala včera dopoledne na Brněnské přehradě. Slavnostní zahájení doprovázel tradiční nástup kapitánů spolu s proslovem představitelů Dopravního podniku města Brna (DPMB). Krátce po desáté hodině pak lodníci spustili parník Stuttgart na vodní hladinu. Na této a dalších třech lodích se mohli návštěvníci akce vydat na první vyhlídkové plavby v sezóně. Poté už lodě začaly jezdit podle jízdního řádu. Sezóna potrvá do 30. října. „Letošní zahájení je pro nás mimořádné, protože se koná při příležitosti oslav 150 let od vyjetí první tramvaje v Brně,“ sdělil ředitel DPMB Miloš Havránek. Právě Brno bylo první město v České republice, ve kterém začala fungovat kolejová doprava. V Praze ji spustili o šest let později.

Současně se zahájením se konal den otevřených dveří v areálu lodní dopravy. Zájemci se tak mohli díky informačním tabulím více dozvědět o historii lodí, ale také si prohlédnout obvykle nepřístupné technické zázemí údržby plavidel. Na místě byly k vidění například kormidelní ploutev, lodní vrtule, metr měření rychlosti větru nebo vybavení říční policie. „Teď jsou všechny lodě stejné, ale dřív vypadala každá úplně jinak. Lidé už z dálky viděli, to je Moskva, to je Bratislava, támhle je Kyjev,“ vzpomínal řidič tramvaje Karel Bečka, který dřív pracoval jako lodník.

Všechny brněnské lodě mají elektrický pohon. Z evropských měst jej používají pouze v Brně a Ženevě, jinak je většina lodí motorových. Kapitán Josef Fašina lodě řídí už od roku 1985. „Byl jsem vodař, miluju vodu, a tak jsem si udělal kapitánské zkoušky. Teď už přesluhuju. Každý rok říkám, že už přestanu, ale nikdy mi to nedá. Chci být mezi lidmi, a hlavně blízko vody,“ řekl. Práce má podle něj určitá rizika a v létě může být stresující. „Ale když mám nějakou plavbu večer a zapadá slunce, tak je to nádhera,“ pochvaloval si kapitán.

Na akci přišlo mnoho rodin s dětmi nebo vnoučaty. „Přišla jsem sem kvůli vnukovi, aby se podíval na zahájení. Ještě na tom nikdy nebyl. Já jsem Brňanka, takže jsem na lodích byla už několikrát. Je to opravdu zážitek,“ řekla návštěvnice Kateřina Bužková. Na zahájení sezóny se přišel podívat také Ivan Kudrna. „V mládí jsem tady strávil hodně času, tak mě to zajímá. S vnukem bych chtěl jít na krátkou plavbu, ale teprve uvidíme, jestli se do lodi dostaneme. Je tady hodně lidí,“ svěřil se.

Lodě poprvé na přehradu vypluly v roce 1946. Dopravu zajišťovala dvě plavidla vyrobená v Německu před válkou a malý člun Svratka. Slavnostní zahájení plavební sezóny je první z akcí, kterou pořádá DPMB k příležitosti výročí 150 let od zahájení kolejové městské dopravy v Brně. Nejbližší akcí bude 18. května den otevřených dveří ve vozovně v Medlánkách. Oslavy vyvrcholí 31. srpna na Lidické ulici. Zájemci si budou moci prohlédnout historické vozy nebo sledovat soutěž zručnosti řidičů tramvají.

Klíčová slova: plavební sezóna, Brněnská přehrada, kapitán, lodě, lodní doprava, DPMB, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.