10.04.2018 22:44


Myslím, že Andrej Babiš Ústavu nečetl, říká student práv

Autor: Tereza Kučerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Tisíce lidí po celé České republice vyšly včera do ulic kvůli krokům vlády bez důvěry a premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO). Lidem vadí trestní stíhání předsedy vlády či jeho minulost spolupracovníka StB. Proč k protestům přišlo tolik lidí? Hrozí předčasné volby? A dá se v Česku trestní stíhání objednat? Na to Stisku odpovídal student práv Michal Staněk.

Staněk a Masaryk. Foto: Tereza Kučerová

Brno – Michal Staněk studuje pátý ročník Právnické fakulty Masarykovy univerzity. V rámci svého studia si prošel praxí napříč soudní soustavou, od Okresního soudu v Uherském Hradišti, přes Nejvyšší soud až po soud Ústavní. Nyní pracuje v brněnské advokátní kanceláři. Je stážistou v projektu Demagog.cz, kde se stará zejména o správu sociálních sítí, ale v případě potřeby také analyzuje právní výroky, dříve byl v projektu také analytikem. (Demagog.cz je českou factcheckingovou organizací. Projekt dokazuje, zda čeští politici ve svých faktických výrocích mluví pravdu nebo veřejnost naopak klamou. – pozn. red.)

Proč šlo podle vás protestovat proti Andreji Babišovi tolik lidí?

Na demonstraci přišli na první pohled věkově dost různí lidé, nejednalo se třeba jen o studenty, jak to často bývá. Předpokládám, že i motivace těch lidí byla různá a každého štve něco jiného. Podle mě určitě části z demonstrantů vadí Babišova minulost evidovaného agenta StB, což zatím nevyvrátil žádný soud. Další skupině lidí může vadit, že je premiérem někdo, kdo je trestně stíhaný. Něco takového se v této zemi nikdy nestalo. A další skupina mohla být motivovaná současným jednáním Andreje Babiše. Vadí jim třeba to, jaké personální změny dělá nebo politické kroky, ke kterým se jeho vláda uchýlila, aktuálně třeba zlevnění jízdného pro studenty a seniory.

Je zlevnění jízdného podobným krokem jako třeba rozdávání koblih před volbami?

Nevím, jestli je tato paralela úplně přesná. Každý krok nastal v jiném období, koblihy byly před volbami jako součást kampaně, jízdné je časově povolebním krokem. Vlastně je ale otázkou, zda Andrej Babiš nevnímá současnou situaci také jako předvolební období. Jednou z cest ze současné politické krize by mohly být předčasné volby, a zlevnění jízdného tak může teoreticky být motivované i snahou zaujmout v těchto volbách případné voliče. Babišovi se úplně nedaří sestavení vlády a hnutí ANO je možná jediná strana, která by se předčasným volbám s ohledem na průzkumy veřejného mínění nebránila. Na rozdíl od ČSSD, lidovců, Starostů nebo TOP 09, kteří se pohybovali relativně blízko nad pětiprocentní hranicí, a historicky nejslabší výsledek na podzim zaznamenali i komunisté.

Proč se Andreji Babišovi nedaří sestavit vládu?

Otázkou je, jestli se ji vůbec snaží sestavit.

Proč by to dělal?

Jsou to samozřejmě jen mé spekulace, ale jak jsem řekl, Andreji Babišovi by vlastně předčasné volby docela vyhovovaly. Možná, že sestavování vlády sabotuje právě s vidinou předčasných voleb, v nichž by získal ještě silnější pozici. Mám totiž pocit, že se Babiš ani nesnaží někoho přesvědčit a s někým vyjednávat. Jeden můj kamarád říká, že Andrej Babiš sestavuje vládu tak, jako on balí holky. Což je vzhledem k jeho úspěchům nebo spíše neúspěchům v této oblasti celkem trefným přirovnáním.

 

Humor na Twitteru. Foto: Tereza Kučerová

Takže hrozí předčasné volby?

Předčasné volby můžou nastat jen v konkrétních situacích, které jsou předvídané Ústavou. První situace se týká okolností, kdy je prezident vyhlásit může, tedy je to na jeho rozhodnutí. Takovým případem je situace, kdy jmenovaný premiér ani napotřetí nezíská důvěru v Poslanecké sněmovně. Existuje však i situace, kdy je prezident povinen předčasné volby vyhlásit. Takovou povinnost má v situaci, kdy se na tom shodne 120 poslanců. S ohledem na to, že prezident Miloš Zeman se opakovaně vyjádřil v tom smyslu, že předčasné volby nevyhlásí, přichází v úvahu pouze druhá varianta. Ale jak Zeman s oblibou říká: „Jen idiot nemění své názory.“ Takže se nechme překvapit.

Porušuje podle vás Babiš Ústavu?

Mám dojem, že Andrej Babiš Ústavu možná ani nikdy nečetl, což dokazují některé jeho výroky, například ve smyslu, že není rozdíl mezi vládou s důvěrou a vládou bez důvěry. Nebo třeba jeho dnešní výrok, že kdyby prezident pověřil sestavením vlády jiného člena ANO, bude to akceptovat. To, jestli to Babiš bude nebo nebude akceptovat, je přitom z pohledu pravomocí prezidenta jedno. Miloš Zeman si totiž může vybrat v zásadě, koho uzná za vhodného. Bez ohledu na to, zda s tím Andrej Babiš souhlasí, nebo ne.

Co by vláda bez důvěry neměla dělat?

Ústava jasně říká, že politická rozhodnutí by měla vycházet z vůle většiny vyjádřené ve volbách. Pokud vládne někdo, kdo není podporován většinou v Parlamentu, měl by se omezit jenom na zcela nezbytné kroky s vidinou toho, že v co nejkratší době by měla moc převzít vláda s důvěrou. Pokud se podíváme na jednání současné vlády, neměla by určitě dělat převratné personální změny. Například by neměla vyhazovat z ministerstev lidi, kteří spadají pod služební zákon. Přitom právě Andrej Babiš byl v minulém volebním období ten, který říkal, že by státní správa měla být odpolitizovaná a že by ministři neměli při svém nástupu propouštět z ministerstev odborníky jen na základě výsledků voleb. Nejde ale jenom o ministerstva, můžeme se podívat na šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů, ředitele nemocnic, ředitele České pošty.

Na kolik je Babišova vláda relevantní, když půl roku od voleb stále nemá důvěru?

Ta její legitimita je v zásadě stejná jako v okamžiku, kdy důvěru nezískali, tedy prakticky žádná. Pokud bych se měl ještě vrátit k dnešním demonstracím, od některých kritiků můžeme slyšet, že lidé demonstrováním zpochybňují výsledek voleb. Já jsem dnes ale neslyšel žádný názor, který by volby zpochybňoval. Spíš se můžeme ptát, jestli zpochybňováním voleb není situace, když bez jakéhokoliv relevantního vyjednávání s dalšími stranami sestavíte vládu, která nemá vyjednanou žádnou podporu, a je předem jasné, že nemá šanci získat důvěru. Není možné tvrdit, že respektuju volby, a zároveň sabotovat vyjednávání a tvářit se, že snad můžu vládnout se 78 poslanci sám.

Jaký je vývoj trestního stíhání? Mám pocit, že se momentálně nic neděje.

Trestní řízení je neveřejné, takže nevím nic víc než to, co je známo z médií. Nicméně Babiš byl obviněn a čeká se na to, zda státní zástupci shledají obvinění jako natolik podložené důkazy, aby mohli rozhodnout o obžalobě a věc zamířila k soudu. Babiš navíc proti obvinění podal stížnost, o které také rozhodne státní zástupce. Takže je nutné počkat, jak rozhodne.

Dá se v Česku trestní stíhání objednat?

Nemělo by tomu tak být. Pokud to tak je, je asi něco špatně. Pokud ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) hájí Andreje Babiše tím, že k takovým situacím dochází v každé zemi, je otázkou, jestli by s tím ve své funkci neměl něco dělat.

Klesla kvůli tomu důvěra voličů v Andreje Babiše?

Průzkumy veřejného mínění tomu neodpovídají. Zdá se, že má důvěru pořád stejnou.  

Lže Andrej Babiš?

My se v organizaci Demagog snažíme tomu slovu vyhýbat. Lže ten, kdo neříká pravdu vědomě. To se nedá dokázat. Pokud by otázka zněla, jestli Babiš vždycky říká pravdu, tak nepochybně neříká. Když se podíváme na naše analýzy, nedá se zařadit mezi premianty, kteří by patřili k tomu nejlepšímu, co nám v tomhle ohledu česká politika nabízí.

Jak si předseda hnutí ANO stojí konkrétně?

Za dobu jeho účinkování v politice jsme se podívali na celkem 545 výroků, což už je podle mě docela významný vzorek. Zhruba v polovině případů, 247krát, mluvil pravdu, 85 výroků bylo nepravdivých a 85 zavádějících. Zbylé výroky jsou z různých důvodů neověřitelné z veřejných zdrojů. Jak už jsem ale říkal, našli bychom pravdomluvnější politiky.

Ověřujete Babišovy výroky rádi?

My při ověřování nerozlišujeme politiky na ty, které máme rádi a které ne. Dříve jsme ověřovali hlavně Otázky Václava Moravce. Jelikož je v nich díky veřejnoprávnosti České televize prostor poskytovaný všem politickým subjektům podle jejich relevance, nemohlo se nám stát, že bychom někomu cíleně dávali přednost. Nyní už se sice věnujeme i jiným pořadům, ale pořád se snažíme pokrývat celé politické spektrum. Samozřejmě ale při výběru přihlížíme také k relevanci jednotlivých politiků. Takže třeba výroky ministra budeme ověřovat častěji než výroky nepříliš známého řadového poslance.

Věříte české justici?

I navzdory tomu, že soudy nedopadají v různých průzkumech důvěryhodnosti úplně nejlépe a tak, jak by nejspíš chtěly, já osobně jsem důvěru v soudy neztratil. Během studia a různých stáží jsem měl možnost nahlédnout do jejich fungování a myslím, že soudy nefungují tak špatně, jak by si laik mohl představovat. Nemám například obavu o to, že Andreji Babišovi bude poskytnut spravedlivý proces. V minulosti se sice objevili soudci, kteří v různých mediálně sledovaných kauzách nepostupovali správně. Ale jedná se pořád jen o jednotlivé případy nebo nanejvýš desítky. Jde o nepatrný vzorek. Je samozřejmě potřeba takové věci řešit, ale pořád jsou tady další tisíce soudců. Takže ano, věřím české justici.

 

 

Demonstrace na brněnském náměstí Svobody. Foto: Tereza Kučerová

Klíčová slova: Právo, Andrej Babiš, ANO, politika, justice, factcheck, Demagog, Michal Staněk, Prf, demonstrace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.