27.11.2020 23:15


Myslela jsem si, že bolest k menstruaci patří, říká dívka s endometriózou

Autor: Anna Sochorová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Deprese, chronická bolest nebo neplodnost, to vše je endometrióza. Tou v Česku trpí zhruba každá desátá žena. Život s tímto onemocněním není jednoduchý. Léčba je velice náročná, zdlouhavá a slouží k pouhému utlumení symptomů. V současnosti je nemožné nemoc zcela vyléčit.


Endometrióza přináší bolest, Autor: Pexels

Brno - Endometrióza je gynekologické onemocnění, které se frekventovaně vyskytuje u žen. Buňky děložní sliznice, endometria, se u nemocných nachází často ve vejcovodech nebo na vaječnících mimo děložní dutinu. Endometrium reaguje na hormony tak, že během menstruace v ložiscích krvácí, a tak dochází k chronickému zánětu. Pro tuto nemoc je charakteristická bolestivá menstruace, dlouhodobé bolesti v podbřišku nebo při sexu a neplodnost.

Onemocnění je bohužel značně rozšířené a trpí jím mnoho žen a dívek. Jednou z nich je například dvacetiletá Petra (Redakce Stisku zná celé jméno respondentky, ale na její přání ho neuvádí., pozn. red.). Dívka se necítila dobře už ve třinácti letech, kdy začala poprvé menstruovat. Několikrát byla nucená vynechat výuku, protože se nemohla ani zvednout z postele, natož sedět celý den ve školní lavici. Byla ale přesvědčená, že jde o naprosto normální věc. Myslela si, že menstruace jde ruku v ruce s bolestí. 

Vše se změnilo před třemi lety, kdy se ve čtyři hodiny ráno vzbudila s obrovskými křečemi. Myslela si, že jde o chvilkovou bolest, ale v hloubi duše věděla, že je něco špatně. „Cítila jsem se, jako kdyby mě někdo neustále bodal nožem do podbřišku. Přemluvila jsem svoje tělo, aby vstalo z postele a šla jsem si dát kapky proti bolesti. Ty mi vždycky pomohly. Pak jsem si uvařila bylinkový čaj a ohřála termofor (ohřívací vak, pozn.red.),“ říká Petra. Šlo o její klasický rituál, který byl vždy spolehlivý. Ani ten ale tentokrát nezabral.

Petře se začala točit hlava a zvedl se jí žaludek. Poslední síly použila k tomu, aby doběhla do koupelny a vyzvracela se. Byla vyčerpaná a bolest pořád neustávala. Nemohla se pohnout, a tak zůstala zabalená v dece a županu sedět na podlaze. Hlavu měla přitisknutou k chladnému povrchu vany. „Nevím, jak dlouho jsem tam takhle seděla, ale bylo mi jasné, že se musím dostat zpátky do postele,“ pokračuje. 

Opřela se o vanu a pomalu vstala. Každý krok pro ni byl prokletím. Než se dostala zpět do pokoje, znovu se s ní zatočil celý svět. Tentokrát ji tělo zradilo a ona skončila na podlaze. „Když jsem se probrala, stála nade mnou moje matka. Byla úplně vyděšená, a když zjistila, co se mi stalo, dohodly jsme se, že mě objedná ke svému gynekologovi,“ popisuje Petra.

Lékař jí oznámil, že trpí endometriózou a doporučil jí metody léčby. Dívka se dozvěděla, že ani v dnešní době není možné nemoc úplně vyléčit. Existují však způsoby, jak zmírnit její symptomy. Petra měla dvě možnosti. Mohla podstoupit operaci, jejímž cílem je odstranit endometriotická ložiska, nebo si nechat předepsat léky a začít s hormonální léčbou. Nakonec se rozhodla právě pro hormonální léčbu. Je však možné, že se jí příznaky po vysazení léčiv znovu vrátí a stejně bude muset operaci podstoupit. 

Za zásadní potíž Petra považuje fakt, že se o nemoci moc nemluví. Dívky jsou často vedené k tomu, aby se srovnaly s tím, že je naprosto normální během menstruace trpět. Přichází tak ale o čas, který by mohly trávit s kamarády. Často se menstruace bojí, protože ji mají spojenou s nepříjemnými příznaky. Výjimkou nejsou ani deprese, které se pojí s chronickou bolestí.

Sama Petra říká, že je důležité o bolesti mluvit se svými nejbližšími a pokusit se jim vysvětlit, co to vlastně endometrióza je. Momentálně se s nemocí snaží naučit žít. Už mi toho vzala tolik, že se jí prostě musím postavit čelem a přijmout skutečnost, že je mojí součástí,‘‘ uzavírá.

Klíčová slova: endometrióza, chronická bolest, zoufalství

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.