25.10.2018 19:51


Muzikál Rent připomene divákům problematiku HIV pozitivních

Autor: Eliška Podzemná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Městské divadlo v Brně uvede začátkem listopadu nové nastudování úspěšného amerického muzikálu Rent. Děj rockové opery se odehrává v devadesátých letech dvacátého století v Americe, kdy bylo důležitým tématem onemocnění AIDS. V inscenaci bude proto ústředním motivem láska v různých podobách, a to jak heterosexuální, tak i homosexuální.

Městské divadlo Brno uvede muzikál Rent. Foto: Městské divadlo Brno

Brno – Brněnské městské divadlo uvede poprvé muzikál Rent v sobotu 3. listopadu. Děj se odehrává v devadesátých letech během vrcholící epidemie AIDS v jedné ze čtvrtí Manhattanu. Tvůrci hry se rozhodli uvést muzikál na menší činoherní scéně. Diváci tak budou podle jejich slov hercům blíže a budou více vtaženi do příběhu lidí z okraje společnosti.

Slovo rent je možné přeložit jako nájemné. „Má ale i jiný význam, rozervanost nebo také trhlina. Vztahuje se to k tématu AIDS, kdy Američané žili v americkém snu, ale poté narazili na tvrdou realitu. Kvůli AIDS se někteří ocitli na okraji společnosti,“ zdůraznila překladatelka Zuzana Čtveráčková. S jejím vysvětlením souhlasil i režisér Stanislav Moša. „Nájemné je odpovídající slovo, protože autor Jonathan Larson chtěl muzikálem říci, že všichni lidé jsou na světě jenom v podnájmu,“ uvedl režisér. On i ostatní tvůrci se proto rozhodli, že název muzikálu zůstane v angličtině, protože žádný český pojem tento výraz přesně nevystihuje.

Muzikál vznikl na motivy Pucciniho opery Bohéma, ze které si autor vypůjčil některé kulisy i jména postav. Hlavní roli Marka Cohena, který se chce stát režisérem, si v brněnském nastudování zahraje Daniel Rymeš. „Inscenace je zamýšlena jako jakési divadlo uvnitř divadla,“ přiblížil záměr autora Moša. V muzikálu se tak objeví i audiovizuální prvky jako třeba drobné projekce, které jsou spojené právě s postavou Marka. 

Důležitou součástí je i hudba, v případě Rentu tedy rocková. „V písních jsou chytré a chytlavé detaily. Hudba vystihuje dané situace a charakter, ale nebude to jen o elektrických kytarách od začátku do konce. Nemá jen jednu barvu,“ řekl dirigent Karel Škarka.

Americký autor Jonathan Larson zemřel v šestatřiceti letech v den premiéry muzikálu, kdy mu praskla srdeční aorta. Kolem Rentu vznikl bulvární skandál a muzikál se stal rychle slavným. V České republice měl premiéru v roce 2014 v Divadle Na Prádle.

è

Klíčová slova: divadlo, muzikál, Rent, onemocnění HIV, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.