02.04.2018 15:09


Muzeum tortury je od neděle otevřené. Brňanům ukáže, jak se v minulosti mučilo

Autor: Jaroslav Galba | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Muzeum mučicích nástrojů mohou Brňané navštívit od včerejška ve sklepení paláce Padowetz. Neobvyklá expozice láká na rodinnou sbírku nejrůznějších mučicích nástrojů, jež je podle organizátorů největší svého druhu na světě. Součástí projektu je také hladomorna, v níž mohou lidé strávit noc. Výstavu mohli několik let zhlédnout obyvatelé Valtic, následujících nejméně deset let budou tuto možnost mít Brňané.

Brno – Muzeum mučicích nástrojů a útrpného práva otevřeli organizátoři včera v paláci Padowetz v centru města. Netradiční expozici mohli zájemci dříve zhlédnout v jihomoravských Valticích, od 1. dubna je k dispozici Brňanům. S návštěvou nicméně spěchat nemusejí, majitelé by zde svou sbírku, která je údajně největší na světě, chtěli vystavovat nejméně deset let.

„Národní památkový ústav naše muzeum ve Valticích dále nechtěl a odmítl nám prodloužit smlouvu. Zároveň se nám v Brně naskytlo toto fantastické místo a tak jsme neváhali a rozhodli se výstavu přestěhovat,“ sdělil provozovatel Robert Pospíšil. Od podzemí pod palácem Padowetz si kromě vhodnějšího místa pro exponáty slibuje větší marketingový dosah. Na zájem si ovšem nestěžoval ani u rakouských hranic. „Ve Valticích jsme působili šest let a každý rok přišlo o pětadvacet až třicet procent návštěvníků více. Měli jsme tak podobnou návštěvnost jako zámek. Myslím, že to bylo dáno také tím, že každoročně naši sbírku rozšiřujeme a tak se někteří lidé vraceli,“ podotknul.

Nyní doufá, že přiláká davy Brňanů. Doposud Pospíšil vždy spolupracoval se státem nebo památkovým ústavem, expozice mučení nedaleko Hlavního nádraží je jeho prvním zcela samostatným projektem. Všechny vystavené exponáty totiž tvoří rodinnou sbírku. Na chodu muzea se kromě Pospíšila podílí manželka a jejich dvě děti. Děsivé nástroje kurátor sbírá již od devadesátých let. „Základ jsme odkoupili od jedné francouzské rodiny, jejíž předek byl v patnáctém století katem. Bez těchto exponátů bychom muzeum nikdy otevřít nedokázali, jelikož koupit dnes něco takového je poměrně obtížné. Momentálně tak sbírku sice rozšiřujeme, ale jen po jednotlivých kusech,“ doplnil Pospíšil.

Obstarat a udržet v dobrém stavu několik set let staré nástroje je velmi náročné. „Třeba samotná příprava na stěhování trvala několik měsíců. Exponáty jsme museli klimaticky předpřipravovat či impregnovat,“ přiblížil majitel úskalí podniku. Ještě nákladnější je však pořízení nových kusů. Takový popravčí meč vyjde téměř na čtvrt milionu korun, což je suma, již musí Pospíšilovi hradit pouze ze zisku z výstav.

Počty návštěvníků si provozovatelé zatím netroufají odhadnout. V neděli odpoledne ale výstavu zhlédlo již přes sto lidí. „Ve Valticích jsme měli denní průměr dvě stě až tři sta lidí, takže doufáme, že se postupem času dostaneme na podobné číslo i tady,“ uvedla kurátorka Renata Pospíšilová.

„Násilí je zajímavá část historie, a proto jsem se rozhodl sem vyrazit. Expozice mě překvapila svou velikostí, v podzemí to vypadá až strašidelně. Jsem rád, že vznikají takovéto historické výstavy. Mají totiž budoucnost,“ zhodnotil svoji návštěvu Lukáš Dvořáček.

Kromě dvou set kusů nejrůznějších mučicích nástrojů si mohl prohlédnout i autenticky zařízenou mučírnu a výslechovou místnost. Ty se organizátorům v méně vhodných prostorách ve Valticích vybudovat nepodařilo a zájemci je tak spatřili až v Brně. Opravdoví nadšenci si pak mohou připlatit za noc v hladomorně.

Klíčová slova: muzeum, Brno, muzeum mučících nástrojů, násilí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.