08.03.2014 11:27


Muzeum Podhradí ovládly hračky

Autor: Gabrielová Andrea | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Hračky – Historie ne tak stará – gumová a plastová. Výstavu s poměrně výřečným názvem včera večer zahájil Miloslav Hrdý. Přes čtyři sta hraček bude k vidění v Buchlovicích v Muzeu Podhradí do 27. května.

Buchlovice – Originální expozici hraček vytvořil Miloslav Hrdý, který je autorem již řady výstav v buchlovském muzeu. „Jde o hračky našeho mládí. Jsou tu hračky od padesátých let zhruba do roku 2000,“ uvedl Hrdý a pokračoval, že se jedná – jak už sám název napovídá – zejména o hračky z gumy a plastu. „Jsou trvanlivé, proto se bez problémů zachovaly až do dnešních dnů,“ poznamenal.

Nápad uspořádat tuto výstavu vznikl v hlavě Hrdého poté, co Muzeum Podhradí dostalo darem více než padesát gumových pískacích hraček z Baťova koncernu. Nejvzácnější kousky sbírky pak pocházejí z rodného domu autora sbírky v Huštěnovicích. „Opravdu unikátní hračky jsou koník a kravička z polyamidu. Jsou to také nejstarší kousky, které zde máme,“ řekl Hrdý.

Foto: Hračky z polyamidu jsou z celé výstavy nejvzácnější Autor: Andrea Gabrielová

Návštěvníci výstavu hodnotili pozitivně. Dětem připomněla, že hračky nemusí být nutně jen elektronické, a v těch starších vyvolala vzpomínky na mladá léta. „Pro nás, co už máme víc roků, je to vlastně takové ohlédnutí a kvůli těm hračkám z našeho dětství je výstava nostalgická,“ řekla s pohledem na panenku v kočárku Gabriela Kolemstřítešská.

Exponáty na výstavu zapůjčilo muzeum Napajedla, závod Fatra a Střední umělecká škola Uherské Hradiště. Avšak největší část kolekce tvoří hračky, které poskytla sběratelka Hana Kusáková. Několika kousky přispěli i obyvatelé Buchlovic a okolí. „Pár panenek po tetě jsem sem dovezl, měli jsme je doma ve sklepě víc než dvacet let,“ pochlubil se Pavel Dvořák. 

Vernisáž doplnil filmolog Petr Novotný, který návštěvníkům promítl tři krátké filmy. „Jsou to reklamní filmy od firmy Baťa z let 1931 až 1939, které propagují dětské hračky,“ představil Novotný nedlouhé snímky. Večer účastníkům zpříjemnila country kapela Kanonýři, která zahrála několik písní s převážně dětskou tematikou.    

Klíčová slova: výstava, hračky, Buchlovice

Fotogalerie


  • Popis: Výstava Hračky - Historie ne tak stará - gumová a plastová
    Autor: Andrea Gabrielová

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.