23.11.2017 16:18


Muzeum města Brna otevírá novou výstavu zaměřenou na umění v počítačových hrách

Autor: Kristýna Klazarová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na Špilberku má ve čtvrtek 23. listopadu vernisáž výstava Kouzelný svět počítačových her. Výstava má být důkazem toho, že i hry mohou být uměleckým vyjádřením. Ukázky čtyř indie her a netradičních postupů jejich výroby budou návštěvníkům přístupné až do 14. ledna příštího roku.

Jeden z tvůrců vystavované hry Samorost 3 Adolf Lachman zahraje se svou kapelou na vernisáži výstavy. Foto: Kristýna Klazarová

Brno – V době adventu chystá Muzeum města Brna tradičně program pro děti. Tímto programem má být letos výstava Kouzelný svět počítačových her, která má 23. listopadu v pět hodin odpoledne vernisáž na Špilberku. Výstava se nachází ve druhém patře západního křídla hradu a zůstane zde až do 14. ledna roku 2018. Nabízí návštěvníkům ukázky čtyř netradičních českých her, které jsou speciální nejen svou výslednou podobou, ale i postupem výroby.

Hlavní částí výstavy je množství obrazů, ať už z procesu výroby nebo z dokončené hry. „Pokusili jsme se zaměřit na výtvarnou stránku počítačových her pro děti,“ uvedl Vladimír Kudělka, tvůrce hry Rememoried.  Kurátor výstavy Robert Janás zvolil pro výstavu hry, jejichž autoři jsou vystudovanými umělci. „Například tady Adolf Lachman není pouze malíř a sochař, ale dokonce i hudebník, a na vernisáži zahraje se svou kapelou,“ komentoval svůj výběr Janás.

Vybrané hry ovšem nejsou příliš vhodné pro menší děti. Zatímco hra Dark Train od studia Paperash spadá do mírně ponurého strojového světa, slavná hra Samorost 3 od studia Amanita Design si sice děti svou pohádkovou podobou získá snadno, zato její náročnost dělá problémy i mnohým dospělým. Je nutné si tak položit otázku, zda si budou děti schopné hru užít. Dalším zajímavým bodem výstavy je Chuchel od stejného studia, který bude veřejnosti přístupný až od příštího roku, návštěvníci výstavy si jej však stejně jako ostatní vystavované hry mohou na Špilberku zahrát. Poslední z her je Rememoried od studia Hangonit. V ní se hráč pohybuje noční krajinou, která se kolem něj postupně mění.

Zmiňované hry jsou kvůli své náročnosti, námětu či ponurosti vhodné spíše pro dospělé a starší děti. Malé děti však nejsou o zábavu na výstavě ochuzeny. Tematické interaktivní prolézačky jsou součástí výstavy. Mimo to je možné spatřit například model postavičky a planetky ze hry Samorost.

Klíčová slova: Muzeum města Brna, Hry, výstava, Rememoried, Samorost 3, Chucherl, Dark Train

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.