27.11.2019 11:25


Muž koupil kopie slavných obrazů. Úřad je chtěl zničit a některé rámy prodat

Autor: Kateřina Neumannová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Muž nevědomky koupil padělky 70 obrazů, které mu obecné soudy zabavily. Ústavní soud dnes rozhodl, že ostravský krajský a okresní soudy tak porušily základní právo poškozeného na ochranu majetku. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových už ale plátno od rámu oddělil. Plátna maleb chtěl zničit a rámy prodat.

Soudkyně Kateřina Šimáčková vysvětluje novinářům situaci.

Brno – Pochybení obecných soudů dnes potvrdil Ústavní soud, který uvedl, že Krajský a Okresní soud v Ostravě protiprávně zabavily muži 70 kopií obrazů. Poškozený nevědomky zakoupil napodobeniny, které padělatel Josef Ptáčník vydával za malby od Aloise Schneiderky, Karla Hofmana, Františka Podešvy a Františka Grosse.

Důvodem, proč obrazy byly soudem zabaveny, byl chybný předpoklad, že poškozený by mohl napodobeniny dále prodávat jako originály. Toto ochranné opatření ale shledal Ústavní soud jako zásah do práva vlastnit majetek. Ostravský krajský a okresní soudy měly možnost obrazy pouze označit jako kopie. Této možnosti však nevyužily, namísto toho malby, včetně rámů, zabraly. "Už v mládí jsem zvláště obdivoval umění 20. let. Na originály jsem však neměl peníze, proto jsem tyto obrazy začal malovat," řekl Ptáčník už v roce 2014 pro idnes. 

Tento postup se nelíbil poškozenému, především i kvůli tomu, že ve společnosti se běžně vyskytují napodobeniny slavných obrazů a majitelé s těmito kopiemi žádnou protiprávní činnost nedělají. „Obecné soudy předpokládaly nečestné jednání u člověka, který se trestné činnosti tohoto typu nedopouštěl, a který navíc byl ještě obětí trestné činnosti,“ uvedla soudkyně Kateřina Šimáčková.

V průběhu trestného řízení Ústavní soud zjistil, že Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových oddělil plátno od rámů. Plátna obrazů chtěl úřad zničit a dokonce část některých věcí prodat. Ústavní soud tedy dal obecným soudům určité ponaučení, že dopředu nelze vyjádřit podezření z trestné činnosti a podle toho se chovat. Poškozený s největší pravděpodobností dostane zpátky obrazy i rámy.

Klíčová slova: Aktualita, Brno, Padělky, Soud, Obrazy, Umění

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.