21.11.2020 17:58


Multimediální den proběhl online, ale na fotografickou výstavu se lidé mohou podívat fyzicky

Autor: Lenka Hubáčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Letošní Multimediální den se kvůli opatřením musel přesunout do online prostoru. Vyhlášení vítězů ceny Arnošta Heinricha, debata o manipulaci ve fotografii nebo mediální jarmark ale proběhly i tak. Výstavu Nežádoucí okamžiky si lidé mohou prohlédnout před Fakultou sociálních studií v Brně.

Brno – Novináři, studenti a zájemci o žurnalistiku se včera mohli zúčastnit Multimediálního dne. Akci každoročně pořádá Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity. Kvůli koronavirovým opatřením byly letos všechny její části převedeny do online prostoru. Fotografickou výstavu Nežádoucí okamžiky si však lidé mohou prohlédnout i fyzicky před fakultou.

Multimediální den zahajuje Rudolf Burgr, jeden z přednášejících na fakultě, prostřednictvím platformy Zoom. Krátce popisuje celou akci a představuje Cenu Arnošta Heinricha, kterou jsou oceněni studenti za nejlepší tvůrčí bakalářkou práci. Každý rok ji vyhlašuje Katedra mediálních studií a žurnalistiky společně se Syndikátem novinářů České republiky a je dotována syndikátním stipendiem.

V letošním roce bylo do soutěže nominováno třináct prací v rámci psané žurnalistiky a šest prací reprezentujících publicisticko-dokumentární audiovizuální tvorbu. „Musím říct, že produktové bakalářské práce na mě letos udělaly o něco lepší dojem než v předchozích letech,“ komentuje nominace člen poroty Jan Tomandl. Oceňuje také výběr zajímavých témat a kvalitu jejich zpracování.

První místo obsazují dvě práce se shodným počtem, a to práce Terezy Hotové a Tomáše Hrivňáka. Další oceněnou je Kristýna Matute. „Nečekala jsem to. Na začátku jsem viděla víc překážek než šancí na úspěch,“ tvrdí Kristýna. Klasického potlesku se studenti nedočkali, místo toho někteří z posluchačů v aplikaci virtuálně „zvedli ruce“. „Přišlo mi hrozně líto, že po vyhlášení bylo jen ticho, a měla jsem potřebu aspoň nějak reagovat,“ směje se účastnice akce Anna Luštická.

Po vyhlášení vítězů následuje debata o manipulaci ve fotografii, se kterou souvisí i fotografická výstava Nežádoucí okamžiky. Ta vznikla ve spolupráci s Českou tiskovou kanceláří (ČTK) už potřetí a lidé si ji mohou prohlédnout buď online nebo před Fakultou sociálních studií, kde bude umístěna do 10. ledna. „Výstava mapuje fotomanipulaci a cenzuru v žurnalistice,“ vysvětluje Radka Marková, šéfredaktorka ČTK. Výstava se zaměřuje na moderní československé a částečně i české dějiny. Objevují se tam třeba fotografie, které byly kvůli cenzuře zakázány. Každou z nich doplňuje textový výklad.

V online debatě, kterou moderuje šéfeditor ČTK Zdeněk Fučík, se kromě výstavy přednášející věnují například standardům ve zpravodajské fotografii, tomu, co je ještě přípustné a co už ne, nebo manipulaci obecně. V České tiskové kanceláři mají detailní pravidla, jak mohou zacházet s fotografiemi. „Pokud by člověk s tou fotkou chtěl cokoli dělat, porušuje tím pracovně-právní vztah,“ říká šéf fotobanky ČTK Petr Mlch a dodává, že stejně fungují i zahraniční agentury. Některá pravidla následně demonstrují na jednotlivých příkladových fotografiích.

Součástí Multimediálního dne je i mediální jarmark. Lidé mohou ve virtuální místnosti Atria navštívit stánky jednotlivých redakcí a podívat se na videa, kde studenti popisují své zážitky z praxe. „Alespoň takto můžete nakouknout do světa médií,“ tvrdí jeden z učitelů Katedry mediálních studií a žurnalistiky na Masarykově univerzitě Rudolf Burgr. Poslední částí akce je virtuální 3D prohlídka televizního a rádiového studia.

Klíčová slova: Multimediální den, Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita, fotografie, výstava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.