11.10.2017 22:10


Moravské zemské muzeum láká návštěvníky na slavnou Venuši z Hlubokých Mašůvek

Autor: Aneta Matyšová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Světoznámou plastiku Venuše z Hlubových Mašůvek, bronzovou plastiku koně z Obřan či maloměřickou konvici si nyní návštěvníci mohou prohlédnout v Dietrichsteinském paláci Moravského zemského muzea. Exponáty vystavuje Archeologický ústav v rámci oslav dvoustého výročí založení Moravského zemského muzea. Některé z nich jsou staré více než šest tisíc let.

Brno - Návštěvníci Moravského zemského muzea mají nyní v Dietrichsteinském paláci možnost vidět ochutnávku největších skvostů archeologického oddělení Moravského zemského muzea. Výstava v rámci roku oslav dvoustého výročí potrvá až do pátého listopadu.

Ve třech vitrínách mohou návštěvníci vidět exponáty z doby kamenné, bronzové či doby železné. „Hlavním úkolem výstavy je představit nejznámější osobnosti, nejvýznamnější sbírkové předměty a také důležité okamžiky odborného oddělení,“ vysvětlila význam expozice Eva Pánková z oddělení marketingu.  Návštěvníci mohou vidět Venuši z Hlubokých Mašůvěk, bronzovou plastiku koně z Obřan či přesnou kopii maloměřické konvice s původním bronzovým kováním. „Snažila jsem se vybrat ke každému období něco unikátního,“ uvedla k výběru kurátorka výstavy a vedoucí Archeologického oddělení Alena Humpolová.

Největším lákadlem expozice patrně zůstává neolitická Venuše z Hlubokých Mašůvek. Venuše je unikátní nejen svou velikostí, ale i netypickým takzvaným adoračním gestem, ve kterém vztahuje ruce k nebi ke zbožnému uctívání. „Když je jakákoliv publikace o neolitu, nesmí tam chybět právě Venuše z Hlobokých Mašůvek. Druhá Venuše je tam více méně pro ilustraci, tu už tolik lidí nezná,“ objasnila výběr exponátů Humpolová.

Historie archeologického oddělení sahá hluboko do minulosti. Archeologické sbírky jsou součástí Moravské zemského muzea od samého počátku, máme doklady v  přírůstkových knihách, které pochází ještě z doby před faktickým založením muzea, že se zde nacházely předměty archeologického charakteru,“ uvedl ředitel Moravského zemského muzea Jiří Mitáček. V současné době celé archeologické oddělení, o které se nyní stará šest kurátorů, obsahuje tisíce exponátů od doby kamenné až po vrcholný středověk.

Během roku oslav, které se konají při příležitosti dvou set let od založení Moravského zemského muzea, se postupně představuje všech devatenáct odborných oddělení. Oslavy započaly už v září loňského roku a potrvají až do konce letošního roku. Návštěvníci se mohou těšit ještě na představení entomologického oddělení a expozici oddělení historie literatury.

Klíčová slova: Moravské zemské muzeum, archeologie, Venuše, výstava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.