02.10.2014 23:44


Moravská galerie vystavuje nejkrásnější české knihy roku 2013

Autor: Tereza Ondráčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Výstavu s názvem Nejkrásnější české knihy roku 2013 dnes otevřela Moravská galerie v Brně. Jedná se o knihy, které odborná porota ocenila za grafický design. Mezi oceněné se dostala například básnická sbírka malého chlapce, psaná v koncentračním táboře, titul pojednávající o sochařství v komunistickém Československu nebo kniha, která pomáhá dětem pochopit fungování mozku. 

Návštěvníci si prohlížejí vítězné knihy, Foto Tereza Ondráčková

Brno  Ve 49. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy roku se utkalo 250 titulů tuzemských autorů z více než stovky  vydavatelství. Porota ocenila knihy v několika kategoriích – odborná literatura, beletrie, literatura pro děti a mládež, učebnice, obrazové publikace a katalogy. Mezi vítěze patří básnický svazek Hanuše Hachenburga Hned vedle bílá barva mráčků, který psal od svých dvanácti let, kdy ho i s rodinou nacisté deportovali do Terezína. Zde přispíval do tajně vydávaného časopisu Vedem. Posléze odjel transportem do Osvětimi, kde ve čtrnácti letech zahynul.

Mezi vědeckou literaturou vyhrál titul Vetřelci a volavky Pavla Karouse, který popisuje vývoj a tvorbu sochařského umění v období normalizace. V kategorii Knihy o výtvarném umění vyhrála Prkýnka na maso jsme uřízli, která popisuje začátky českého skateboardingu, cenu o nejkrásnější český katalog pak získala publikace Guštar, která se věnuje těžko zařaditelnému dílu Milana Guštara. 

Oproti předchozím ročníkům se výstava odehrává v knihovně, ve které si mohou návštěvníci díla nejen prohlédnout, ale i vzít si je do ruky. „Kdokoliv si s knihami může prožít s nimi úplný zážitek, který nabízí. Česká kniha se vždy těšila velké kvalitě. Dnes je dílem nejenom vynikajících grafických designerů a ilustrátorů, ale i tiskáren a nakladatelství,“ řekla kurátorka výstavy Hana Karkanová.

Výstava je součástí seriálu designových akcí Meet Czech Design, který představuje jeho jednotlivá odvětví v městech České republiky. Ve Zlíně představili návrhy bot, v Novém Boru práci se sklem a v Mladé Boleslavi tváře automobilů. Brno pak zastřešuje grafický a Praha užitý design. 

Klíčová slova: literatura, kniha, design, grafika, výstava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.