24.11.2017 11:22


Moravská galerie uvedla výstavu přibližující masivní stavbu paneláků

Autor: Barbora Ficbauerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Fotografie, dobový nábytek, móda nebo ukázka typického panelového bytu ze sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. To vše mohou návštěvníci vidět na nové výstavě Paneland v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Výstava ukazuje fenomén masivní výstavby paneláků v Československu za komunistického režimu. Na panelák změnila vizáž i část budovy muzea díky velkoformátové kresbě.

Část budovy Uměleckoprůmyslového muzea zdobí velkoplošná kresba rozestaveného paneláku. Foto: Barbora Ficbauerová

Brno – Moravská galerie v Brně uvedla novou výstavu s názvem Paneland. Vernisáž se konala ve čtvrtek 23. listopadu od šesti hodin večer. Tématem výstavy jsou panelové domy, respektive fenomén výstavby sídlišť v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století, ale i vnímání panelových domů nyní. Zájemci mají možnost výstavu navštívit až do 18. března příštího roku v Uměleckoprůmyslovém muzeu.

Paneland nese podtitul "Největší československý experiment", který odkazuje na skutečnost, že třetina obyvatel tehdejšího Československa musela změnit svůj životní styl a přestěhovat se do velkých panelových domů. Návštěvníci mohou na výstavě zhlédnout fotografie, obrazy, nábytek nebo se projít po dobovém bytě, takzvaném Husákově 3+1. Byt má zhotovené všechny detaily, v dětském pokoji jsou k dispozici i dobové hry.

Na výstavě spolupracovala Slovenská národní galerie. „Paneland je vlastně první výstavou k oslavám významného výročí založení Československa,“ uvedla mluvčí Moravské galerie Michaela Paučo s tím, že se tak spojení se slovenskou galerií nabízelo. „Celý projekt vznikl velmi spontánně. Líbí se mi, že se ke společné minulosti Československa vracíme přirozeně,“ řekla k projektu ředitelka Slovenské národní galerie Alexandra Kusá.

Tvůrci výstavy chtěli zachytit sídliště ze všech pohledů, umělci proto pochází ze tří generací. „Vyhledali jsme umělce, kteří se tímto tématem zabývají. Pro vystižení různých pohledů jsme zařadili všechny od těch, kteří si samotnou výstavbou prošli, až po ty, kteří na sídlišti vyrůstali,“ uvedl kurátor výstavy Rostislav Koryčánek. Na výstavě si tak můžou návštěvníci prohlédnout kromě dobových fotografií i moderní malby zpracovávající téma panelových domů.

Výstava není určená pouze odborníkům, ale i rodinám s dětmi. „Povedla se nám úžasná věc. Dali jsme výstavu dohromady tak, že je vhodná pro širokou veřejnost i pro děti, a to hlavně doprovodným programem,“ řekla náměstkyně pro vnější vztahy za Moravskou galerii Silvie Šeborová. Těsně před klasickou vernisáží se konala dětská vernisáž, kde si děti mohly například zatančit na retro diskotéce.  Jedním z doprovodných programů je také Mikulášská besídka, kdy do Husákova 3+1 přijde Mikuláš s čerty a anděly.

Klíčová slova: Paneland, Uměleckoprůmyslové muzeum, Moravská galerie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.