06.05.2016 13:49


Monografický katalog je přesným odrazem výstavy Maxima Velčovského

Autor: Anna Mikulová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Monografický katalog Maxima Velčovského k výstavě Vše za 39 ve čvrtek v podvečer poktřili spoluzakladetel firmy Lasvit Jakub Berdych, archeolog Martin Oliva a sklářský designér Vladislav Urban. Ke křtu netradičního katalogu hosté využili jedno z originálních Velčovského děl – holínkovou vázu Waterproof. 

Brno – Holínkovou vázou Waterproof, jedním z vystavovaných děl, pokřtili hosté první monografický katalog výstavy Maxima Velčovského Vše za 39 v Moravské galerii v Brně. Kmotry se stali spoluzakladatel firmy Lasvit Jakub Berdych, archeolog Martin Oliva a sklářský designér Vladislav Urban.  „Sám jsem předělával některé vázy Vladislava Urbana a jako velký sběratel výstavního skla vlastním část jeho archivu,“ vysvětlil Velčovský důvod výběru jednoho z hostů.

Katalog k výstavě Maxima Velčovského Vše za 39. Foto: Anna Mikulová

Katalog organizátoři uvedli netradičně až po zahájení výstavy, jelikož vznikal přímo ve výstavních prostorách. Kniha je věrným odrazem celé instalace, protože je sestavená z fotografií umístěných produktů včetně originálních popisů. „Katalog jsme plánovali, už když jsme instalovali výstavu, protože například přefocení popisků by nešlo bez přípravy realizovat. Museli jsme uzpůsobit písmo, velikost i materiály,“ vysvětlila Zuzana Kubíková z pražského studia Ex Lovers, jehož členové se postarali o grafickou úpravu celého projektu. Všechny fotografie do katalogu pořídil Tomáš Souček. 

Samotná výstava Vše za 39 představuje tvorbu jednoho z nejvýraznějších českých designerů současnosti u příležitosti jeho nadcházejících čtyřicátých narozenin. Dvojsmyslný název odkazuje na její retrospektivní charakter a lidové výprodeje v minulém století. Projekt se zaměřuje především na umělcovy ikonické designové produkty, jako jsou porcelánový kelímky Pure White nebo holínková váza Waterproof v mnoha provedeních. Návštěvníkům ale Velčovský odhalil i svá prvotní díla z dětství, sbírky domácích objektů nebo dosud nezveřejněné cykly fotografií.

Zajímavostí je, že výstava měla být původně už před deseti lety jako zhodnocení působení Maxima Velčovského na umělecké scéně před dovršením třicátých narozenin. Z projektu nakonec sešlo, a tak si návštěvníci Uměleckoprůmyslového muzea v Brně mohou díla prohlédnout až letos do 29. května. 

 

Autogramiáda Maxima Velčovského po křtu katalogu výstavy Vše za 39. Foto: Anna Mikulová

Klíčová slova: Maxim Velčovský, výstava, katalog, křest, design, umění

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.