14.03.2018 09:27


Mladí z dětských domovů budou bydlet se studenty Masarykovy univerzity

Autor: Jan Jakovljevič | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pro mladé lidi, kteří vyrůstají v dětských domovech, přichází s osmnáctými narozeninami zásadní zlom v jejich životě. Musejí totiž z domova odejít a začít žít samostaně. Tento přechod pro ně obvykle bývá složitý. Právě proto na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity vznikl projekt Symbios, který se mladým z dětských domovů snaží pomoci toto období překonat.

Dům pro potřeby projektu vyčlenila radnice městské části Brno-střed. Autor: Jan Jakovljevič

Brno - Osm bytů, ve kterých spolu bydlí studenti Masarykovy univerzity a mladí lidé, kteří po dosažení plnoletosti museli opustit dětské domovy. To je hlavní představa fungování projektu Symbios, jenž založili na Katedře environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, aby usnadnili zapojení odchovanců domovů do samostatného života. V současné době se už přípravy projektu dokončují, studenty a mladé lidi z domovů, kteří spolu budou bydlet, však ještě nevybrali.

„Odchod z dětských domovů mají nejtěžší mladí lidé, kteří se nemají kam vrátit a kteří si všechno musí začít budovat sami. Na ty by měl Symbios primárně cílit,“ sdělil Daniel Kusý, ředitel dětského domova Dagmar, který se do projektu zapojil. Kusý vnímá Symbios pozitivně. Důležité podle něj ale bude, jaké studenty vyberou. „Hlavně v začátcích bude potřeba, aby byli studenti mladým z dětských domovů oporou a přítelem,“ dodal Kusý.

Město pro ně vyčlenilo dům

Do projektu se zapojila i městská část Brno-střed. Pro potřeby spolubydlení totiž její rada vyčlenila dům na ulici Křenová. „Nejdříve bude nutné dům zrekonstruovat. Práce by měly začít v červnu a jejich předpokládaná cena je 35 milionů korun,“ řekla první místostarostka Michaela Dumbrovská (KDU-ČSL). Symbios zastupitele nadchl pro jeho hlubokou myšlenku a ušlechtilý cíl. „Vážíme si aktivity studentů a jsme rádi, že můžeme touto cestou mladé dospělé z dětských domovů podpořit,“ doplnila Dumbrovská.

Po rekonstrukci v domě vznikne osm bytových jednotek o velikosti 2+1. „V každém bytě bude bydlet jeden student a jeden mladý dospělý z dětského domova,“ vysvětlil vedoucí Katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a vedoucí projektu Bohuslav Binka, podle kterého budou vedle bytů v domě i dva kancelářské prostory a multifunkční sál. „Rekonstrukci budovy děláme tak, aby se v případně ukončení projektu dala využít pro obecní byty,“ podotkla Dumbrovská. První nájemci by se do domu měli nastěhovat mezi únorem a červnem příštího roku.

Rekonstrukci domu nemusejí platit

Důležitým aspektem Symbiosu je i jeho financování. „Na začátku jsme udělali crowdfundingovou kampaň. Povedlo se nám v ní vybrat asi dvojnásobnou sumu,“ uvedl Binka s tím, že do začátku projektu měli přibližně sto tisíc korun. Z těchto peněz financovali spolu s městem architektonickou studii přestavby domu a přípravu dvou projektů do dotačních programů Evropské unie, z nichž jeden uspěl.

Binka dodal, že na rekonstrukci domu se nemusejí nijak finančně podílet. „Od města budeme mít ten dům v pronájmu, takže město si prakticky opravuje svůj majetek a nás to kromě zmiňované architektonické studie nestojí nic.“ Na první dva roky provozu Symbiosu mají v současné době asi dva miliony korun.

Projekt však není jen o spolubydlení. Mladí z dětských domovů budou mít také možnost pracovat. „Máme dohodu s pěti nebo šesti subjekty jako je například nadace Veronika nebo pražská společnost Key promotion,“ upřesnil Binka. Do tří let od spuštění projektu navíc chce, aby se v budově, kde budou studenti a mladí dospělí z dětských domovů bydlet, otevřelo bistro. „Součástí budovy je bývalá pivnice, místo které by mělo bistro vzniknout. I v něm budou moct mladí z dětských domovů pracovat,“ dodal Binka.

Zájem o spolubydlení je značný

Projekt Symbios odstartoval v Brně už před třemi lety. „Napadlo nás to cestou z Vídně, kam jsme od roku 2012 jezdili kvůli projektu VinziRast, který nabízí možnost spolubydlení studentů dvou vídeňských univerzit s lidmi bez domova,“ řekl Binka.

Při přípravě Symbiosu se jeho tvůrci VinziRastem významně inspirovali. Jediné, co změnili, je cílová skupina. „V České republice nefunguje systém práce s mladými dospělými z dětských domovů a jejich přechod do samostatného života dobře. Proto jsme se rozhodli zaměřit na ně,“ vysvětlil Binka.

Do projektu se bude moct přihlásit kdokoli, jeho organizátoři ale zároveň spolupracují i přímo s dětskými domovy. „Máme velké štěstí, protože Brno je v tomto ohledu skvělé město. Jednak je tu dětský dům Dagmar v Žabovřeskách, dále se do projektu zapojí i dětský domov Hodonín a organizace Janus,“ upřesnil Binka.

Mezi studenty je o spolubydlení značný zájem, což ukázala anketa, kterou si tým Symbiosu dělal před rokem. „O sdílené bydlení v ní projevila vážný zájem necelá padesátka studentů ze sta dotázaných,“ řekl Binka a dodal, že ze studentů budou muset dále vybrat osm nejvhodnějších uchazečů. „U mladých dospělých bude prostor do naplnění kapacity,“ doplnil..

Klíčová slova: spolubydlení, Brno, dětský domov, Symbios, Vídeň, rekonstrukce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.