03.03.2017 13:08


Mladí vědci předvedli své projekty na brněnském výstavišti

Autor: Dominika Sladká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Své projekty na Veletrhu Věda Výzkum Inovace prezentovali od úterý 28. února do čtvrtku 2. března kromě univerzit, odborných pracovníků a firem také středoškoláci. Na druhém ročníku veletrhu dostali mladí vědci z gymnázií i středních odborných škol možnost předvést své projekty veřejnosti, konzultovat svou práci s odborníky nebo získat finanční podporu pro své další projekty.

Studenti předvedli své výtvory z mnoha různých oborů. Foto: Dominika Sladká

Brno – Vlastnoručně vyrobené roboty, modely enzymů i další výtvory předvedli studenti na brněnském výstavišti. Cílem mezioborového veletrhu je propojit vědce přímo s podnikateli. Podle manažera veletrhu Martina Janči minulý ročník ukázal, že propojování vědců se samotnými firmami má smysl.

Loňský ročník byl pro Janču důkazem, že veletrh má potenciál stát se tradicí. „Ověřili jsme si, že veletrh tohoto typu je potřebné pořádat a že je pro spoustu potenciálních vystavovatelů a návštěvníků prospěšné se ho účastnit,“ dodal manažer veletrhu.

Projekt studentů kroměřížské střední odborné školy na brněnském výstavišti prezentoval student Ondřej Kolbinger. Společně se svými spolužáky vytvořil robota, který dokáže bez zásahu člověka jet po nakreslené čáře. To vše díky zabudovanému malému počítači. „Práce nám zabrala asi dva týdny, ale pořád je co vylepšovat,“ řekl Kolbinger.

Na veletrhu se také prezentovali členové robotického kroužku zlínského gymnázia. Tomu se podařilo naprogramovat robota postaveného z Lega tak, aby stejně jako robot kroměřížských studentů dokázal sledovat nakreslenou čáru. Gymnazisté už za sebou mají několik úspěchů. „Třeba loni jsme v Praze vyhráli Robosoutěž, kterou pořádá České vysoké učení technické,“ sdělil student a jeden z členů robotického kroužku Jaroslav Knápek.

Gymnazista Daniel Pluskal na veletrhu představoval svou práci, se kterou soutěžil ve Středoškolské odborné činnosti. „Je povinností každého studenta našeho gymnázia, aby se soutěže zúčastnil a obhájil svou práci alespoň ve školním kole,“ vysvětlil student Pluskal. On sám soutěžil se svým projektem, ve kterém se zabýval vztahy mezi strukturou a funkcí dvou enzymů.

První ročník Veletrhu Věda Výzkum Inovace se v Brně konal minulý rok. Zúčastnilo se ho osmašedesát vystavovatelů a sedmdesát odborníků, kteří vystupovali v doprovodném programu veletrhu. 

Fotoreportáž z této akce naleznete zde.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.