16.04.2015 22:16


Mladí Romové si vyzpívali hrnec plný peněz

Autor: Šindelářová Kateřina | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Autoři projektu Amaro records chtějí vytvořit nahrávací studio, ve kterém by mohli rozvíjet hudební talent mladí lidé z brněnských vyloučených lokalit. Tento projekt zaujal publikum na Jarním brněnském vývaru a diváci ho vybrali jako vítěze. Autoři tak pro realizaci nahrávacího studia získali hrnec peněz, které se vybraly na vstupném.

Autor: Kateřina Šindelářová

Brno – Vítěze Jarního brněnského vývaru vybírali diváci ze čtyř projektů, které chtějí zlepšit či zpříjemnit život v Brně. Ve středu večer v prostorách Impact Hub Brno nejvíce lidí hlasovalo pro Amaro records, projekt, který chce vytvořit nahrávací studio pro mladé lidi z vyloučených lokalit. Divákům se Amaro records při ani ne desetiminutové prezentaci představilo mluveným slovem i zpěvem romských písní. Tento projekt získal hrnec se vším, co se vybralo na vstupném, tedy s více než deseti tisíci korun.

Autorem projektu Amaro records je nezisková organizace IQ Roma Servis, ale iniciativa vznikla přímo u romských dětí. Amaro records je způsob jak překonat stereotypy v nahlížení na romskou menšinu. Chceme ukázat, že uvnitř romské komunity je velká vůle něco dělat a rozvíjet se," vysvětlil při prezentaci projektu Martin Vrba z IQ Roma Servis. Nahrávací studio vznikne v ulici Milady Horákové. Vyklizený prostor teď čeká na rekonstrukci. Studio bude vyrůstat v bývalé herně. Místo automatů tam bude znít hudba mladých lidí. Ti budou ve studiu nahrávat a plánujeme i například hudební kroužky pro nejmenší děti," popsal Vrba. Peníze z brněnského vývaru investují do hudebních nástrojů, do bicích a kytar.

Vítězem se stal projekt Amaro records. Foto: Kateřina Šindelářová

O hlasy diváků usiloval také projekt Couplebuilding, který se zaměřuje na seberozvojové workshopy pro páry. Soutěžil také projekt Industra Cut&Sew, jehož autoři chtěli získat peníze na vybavení šicí dílny, kde mohou tvořit začátečníci i profesionálové. Sdružení ProMěsto, které provozuje Zahradu v pytli, chce přesunout komunitní zahradu do Jižního centra. S projektem Trnitá zahrada, do kterého chtějí zapojit i lidi bez domova, se proto autoři snažili získat peníze například na kompostéry. 

Středeční vývar byl druhý, který se v Brně konal. První brněnský vývar hostily prostory Moravské galerie v loňském listopadu. Na podzimním vývaru bylo podle mě víc lidí. Možná kvůli tomu, že to bylo víc v centru a Impact Hub je bokem. Také tam soutěžilo o jeden projekt víc," popsal divák obou brněnských vývarů Vojtěch Janoušek. Hlasoval pro vítězné Amaro records. Bylo by skvělé, kdyby se místo, kde budou tito lidé dělat koncerty, stalo centrem, kam budou chodit všichni lidé z Brna," dodal Janoušek. Akci doprovázel DJ a diváci mohli ochutnat vývar, který připravilo Bistro Le Social.

Klíčová slova: Jarní brněnský vývar, Amara records, IQ Roma Servis

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.