17.10.2018 20:09


Mladí módní návrháři předvedli své umění na Malé noci módy

Autor: Kristina Křivková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Malá noc módy přilákala módní nadšence do Brna. V pátek a v sobotu se konal již třetí ročník módní akce, kde měli začínající módní návrháři z Česka, Slovenska a Litvy možnost představit své kolekce veřejnosti. Tématem letošního ročníku byla identita. Součástí dvoudenního programu byly také přednášky, kde se rozebírala právě identita, ekologie v módním průmyslu a tzv. fast fashion.

 

        Foto: Kristina Křivková

Brno - Malá noc módy je exkluzivně brněnská akce, kterou společně organizují módní návrháři zejména z Brna a jejich přátelé, kteří mají k módě a umění blízko. Na akci dorazilo více než pět set návštěvníků, což je velký nárůst oproti předchozím ročníkům. Letošní ročník se konal v pátek a v sobotu 12. a 13. října v prostorách historické školy na Šujanově náměstí. V pátek byly na programu přednášky zaměřené na ekologii v módním průmyslu, identitu a fast fashion neboli „rychlou módu“. Páteční program zakončila extravagantní módní přehlídka Dominiky Kozákové.

V sobotu následovaly módní přehlídky téměř dvaceti návrhářů. Své modely představili Natálie Vencovská, Jan Smejkal, Johana Skálová, Romana Lidiaková a další. Pro některé ze začínajících návrhářů to byla jejich první přehlídka vůbec. „Tohle pro mě byl zatím největší projekt, měla jsem na přehlídce deset modelů, které jsem během posledního roku navrhla. Byl to pro mě úžasný zážitek a byla jsem moc ráda, že můžu svou kolekci ukázat tolika lidem,“ řekla mladá návrhářka Miroslava Nováková.

Zakladatelem akce je David Severa, který před rokem a půl přišel s nápadem, jak podpořit začínající módní návrháře.  „Nápad vznikl hlavně z frustrace, že škola žádné přehlídky nepořádá a iniciativy studentů moc nepodporuje. Plán byl předvést třeba pět návrhářů na jednom místě, nakonec z toho byl čtyř blokový program a vyprodaná akce,“ řekl Severa. Severa ve spolupráci se svou matkou vytvořil vlastní kolekci, kterou představil v rámci sobotních přehlídek.

Účelem Malé noci módy je ukázat tvorbu mladých návrhářů širší veřejnosti. Je to způsob, jak seznámit veřejnost s tím, co mladá móda představuje a tím pomoci mladým návrhářům dál působit. Organizátoři se také snaží upozornit na důležitá témata dnešního módního průmyslu. Móda a umění jsou velmi úzce spjaté, a tak jsou na akcích k vidění různé výstavy fotek a jiné instalace. „Malou noc módy jsem navštívila již třetím rokem a vývoj, kterým organizátoři prošli je opravdu znát. Nejlepší show podle mě předvedla dvojice návrhářů Jan Smejkal a Johana Skálová, kteří pro tentokrát spojili síly a vznikla z toho skvělá kolekce,“ sdělila své dojmy z akce návštěvnice Karolína Kostková.

Klíčová slova: Brno, kultura, móda, mladí návrháři

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.