14.04.2018 12:07


Mladé páry mohou žádat o startovací byty

Autor: Kamila Lorenzová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Startovací byty by mohly vyřešit problémy s bydlením mladých párů, které si nemohou dovolit platit drahé nájmy. Takových bytů je v Brně ovšem nedostatek. Páry se nyní mohou přihlašovat do výběrového řízení pro získání startovacích bytů v Kohoutovicích, kde vedení města nabízí dvanáct volných jednotek. Z podaných žádostí se bude losovat. O tom, který z mladých párů získá možnost levného bydlení, tak rozhodne náhoda. 

Ilustrační fotografie. FOTO: Kamila Lorenzová

Brno - Mladí lidé mají možnost získat v Brně takzvané startovací byty, ve městě jich je ale nedostatek. Nyní se v Brně nachází přes šedesát startovacích bytů. Na konci minulého roku náměstek primátora Petr Hladík oznámil, že v Brně do tří let vznikne až sto nových bytů pro mladé. Zároveň doplnil, že celkově by jich bylo potřeba asi 1500. „Většina mladých lidí chce během svého života bydlet ve vlastním nebo družstevním bytě. Nejvíce jim chybějí byty s dotovaným nájmem nebo nízkonákladové byty k pronájmu či ke koupi,“ řekl Hladík.

V současné době se mohou mladé páry zapojit do výběrového řízení na pronájem startovacích bytů v Kohoutovicích. Žádosti o účast ve výběrovém řízením mohou podat do 20. dubna. Na výběr je celkově dvanáct bytů na ulici Stamicova. O startovací byty mohou zažádat manželské nebo partnerské páry mladší 35 let. Čistý měsíční příjem obou partnerů dohromady musí být vyšší než 23 240 korun. Zároveň ale jejich společná výplata nesmí přesáhnout částku 49 385 korun. Další důležitá podmínka stanovuje, že alespoň jeden z manželů či partnerů musí mít uzavřenu smlouvu o spořícím produktu – například stavební spoření. Zastupitelé města podmínkou týkající se spoření chtějí docílit toho, aby si mladé páry po dobu pobytu v městském startovacím bytě našetřili na hypotéku pro vlastní bydlení.

O startovací byty nejčastěji žádají čerství absolventi vysokých škol, kteří nastoupili do práce a nemají vlastní bydlení. Nabídka se netýká jednotlivců, kteří se chtějí osamostatnit. „Vadí mi, že o byty mohou žádat pouze páry. Já bych jako jednotlivec podmínky ohledně příjmu také splnil, ale mám smůlu,“ postěžoval si bývalý student Libor Svoboda, který nemá partnerku, tudíž na startovací byt nemá nárok. Svoboda v Brně musí platit ze své výplaty vysoký nájem a podobnou možnost levnějšího bydlení by ocenil.

Cena za pronájem bytu se pro jednotlivé městské části neliší. V Brně nájemníci za startovací byt zaplatí jednotnou cenu 57 korun za metr čtvereční, což je asi čtvrtina toho, co by zaplatili v běžném pronájmu.

O tom, kdo nabízené startovací byty v Kohoutovicích získá se rozhodne losováním z platných a schválených žádostí. Žadatelé nemají možnost si z dvanácti bytů vybírat. Stějně tak nemají ani možnost si nabízené byty prohlédnout.

Klíčová slova: startovací byty, Kohoutovice, bydlení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.